aaa_TSW_2023
CTR_2023

Zboża 2007

12 września 2007
Ceny zbóż uparcie pną się w górę. Ale zdaniem analityków taka sytuacja nie potrwa już długo. Ziarno i tak jest rekordowo drogie, a Unia Europejska myśli o imporcie. Będą także inne zmiany w unijnej polityce rolnej.

To, że tegoroczny sezon na rynku zbóż jest wyjątkowy nikt nie ma już żadnych wątpliwości.

Michał Jerzak, prezes Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A: Jest to bardzo dziwny rok. Takiego roku sobie nie przypominam, ponieważ cena w stosunku do ubiegłego roku wzrosła o ponad 100%

Na Warszawskiej Giełdzie Towarowej przeważają oferty kupna. Chętni za wysokojakościową pszenicę chcą płacić nawet 900 złotych. Problem w tym, że ziarna nikt nie chce sprzedawać. Rolnicy liczą na dalszy wzrost cen i nie chcą się pozbywać towaru.

Eksperci przestrzegają jednak przez zbyt długim wyczekiwaniem. Przypominają, że zboża i tak osiągnęły już rekordowo wysokie ceny. Po drugie Unia Europejska zaniepokojona obecną sytuacją chce sprowadzić ziarno z zagranicy.

Na światowym rynku nadwyżki eksportowe występują głównie w obu Amerykach. Po doliczeniu kosztów transportu takie zboże kosztowałoby w polskich portach około 920 złotych. Gdy się pojawi sytuacja powinna się ustabilizować, a ceny przestać rosnąć.

Stanisław Stańko SGGW: myślę, że są to ostatnie harce, jeśli chodzi o zawirowania spekulacyjne. Są jakieś granice wzrostu cen surowca rolniczego.

W Komisji Europejskiej coraz głośniej mówi się o zmianach w organizacji rynku zbóż. Niedługo może zapaść decyzja o zlikwidowaniu obowiązkowego odłogowania 10% powierzchni upraw rolnych. Nie dość, że Bruksela płaci za to farmerom, to na dodatek ogranicza to produkcję tak potrzebnych teraz zbóż. Gdyby w przyszłym sezonie odłogowania by już nie było to na rynku pojawiłoby się znacznie więcej zboża.

Taka decyzja może zapaść jeszcze w tym roku. Raczej nie powinno być problemów ze znalezieniem większości na forum rady ministrów rolnictwa Unii Europejskiej.


POWIĄZANE

Od nowych technologii po zatrudnienie pracownika. Kongres TSW poruszy palące tem...

Okres jesienno-zimowy to tradycyjnie czas analiz, podsumowań oraz podejmowania d...

Jakie sposoby produkcji owoców są najbardziej popularne w Polsce? Jakie są różni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę