aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Zboże wciąż tanie

4 października 2005

Największe problemy mają producenci ziarna z rejonów dotkniętych w tym roku klęskami żywiołowymi, nadmiernymi opadami czy suszą. Ziarno z tych rejonów jest w dużej części złej jakości. W większości jest to więc zboże paszowe, którego jest w tym roku na rynku bardzo dużo. Dlatego ceny są niskie, a zapotrzebowanie stosunkowo niewielkie.

Pszenica konsumpcyjna wystawiana jest obecnie w cenach od 360 do 400 zł za t. Ofert nie jest jednak dużo. Rolnicy sprzedają tylko tyle ziarna, aby uzyskać środki na niezbędne wydatki. Resztę trzymają w magazynach, czekając na skup interwencyjny.

Wygląda jednak na to, że po 1 listopada ceny znacząco nie wzrosną. Zwłaszcza jeśli utrzyma się tak niski kurs euro. Poza tym na pieniądze za zboże dostarczone do skupu rolnik musi czekać kilka tygodni. Eksperci twierdzą, że w końcu 2005 r. cena pszenicy może wzrosnąć maksymalnie do 410 zł za t.

Stosunkowo niskie są także ceny przetworów zbożowych. W tym także śruty sojowej, która kosztuje obecnie 820-830 zł za Ł Ceny przetworów sojowych na rynkach światowych spadają, gdyż zbiory soi są w tym roku dobre. Śruta słonecznikowa sprowadzana z Ukrainy, na giełdzie Rol-Petrol dostępna była ostatnio po 400 zł za t.


POWIĄZANE

Program azotanowy od ubiegłego roku pozwala dość elastycznie stosować nawozy azo...

Ukraińcy wyręczyli rząd polski w rozwiązaniu problemu z niekontrolowanym importe...

Rolnicy protestują w słusznej sprawie i rząd powinien bardzo szybko zasiąść z ni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę