aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Znikome zainteresowanie zbożem z rezerw państwowych

20 lipca 2004

Zaledwie 300 ton pszenicy z 50 tys. ton wystawionych w drugim przetargu sprzedała Agencja Rezerw Materiałowych (ARM) - poinformowała PAP w poniedziałek wiceprezes ARM Agnieszka Gutowska.

Dodała, że pierwszy przetarg na sprzedaż pszenicy został rozstrzygnięty 7 lipca tego roku. Agencja sprzedała 2 tys. 550 ton zbóż. Średnia cena pszenicy ukształtowała się na poziomie 617 zł za tonę. Gutowska zaznaczyła, że w drugim przetargu - Agencja sprzedała zaledwie 300 ton, uzyskując średnią cenę 652,67 zł za tonę.

Podkreśliła, że przy wyborze ofert podstawowym kryterium była cena. Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej, cena sprzedaży nie powinna być niższa niż 108,76 euro za tonę. Zdaniem Gutowskiej, wyniki przetargu nie spełniają oczekiwań Agencji. - Chcielibyśmy sprzedać jak najwięcej zboża - dodała.

Jak zauważyła, ofert na zakup ziarna było dużo, ale oferowano dużo niższą cenę, niż wynika z unijnego rozporządzenia. Wiceprezes poinformowała, że Agencja rozważa ogłoszenie kolejnego przetargu. Według unijnego rozporządzenia ostatni przetarg na sprzedaż zbóż Agencja musi ogłosić do 31 sierpnia 2004 roku.

Zboże sprzedawane przez Agencję Rezerw Materiałowych pochodzi z rezerw państwowych, które były w posiadaniu Agencji Rynku Rolnego (ARR). Przekazanie rezerw nastąpiło 15 czerwca tego roku. Uruchomienie ich było możliwe dzięki uzyskaniu zgody od Komisji Europejskiej na sprzedaż 300 tys. ton pszenicy w związku z niedoborem ziarna i jego wysokimi cenami na polskim rynku. Dotychczas Agencja sprzedała 2 tys. 850 ton pszenicy.


POWIĄZANE

Program azotanowy od ubiegłego roku pozwala dość elastycznie stosować nawozy azo...

Ukraińcy wyręczyli rząd polski w rozwiązaniu problemu z niekontrolowanym importe...

Rolnicy protestują w słusznej sprawie i rząd powinien bardzo szybko zasiąść z ni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę