aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Żniwa

16 sierpnia 2005
Nareszcie! Na taką pogodę zachodniopomorscy rolnicy czekali ponad tydzień. Dziś w całym regionie na dobre rozkręciły się żniwa, choć tak naprawdę powinny już się kończyć. Winna jest fatalna pogoda. Rolnicy są pełni obaw o jakość ziarna i ceny skupu.

W największym elewatorze na Pomorzu pustki. Skup symboliczny. W sierpniu "Stoisław" kupił tyle zboża, ile normalnie kupuje jednego dnia, ale z każdym dniem zboża powinno być więcej. Niestety ziarno ma znacznie gorszą jakość niż rok temu, a i ceny są bardzo niskie. Na inwestycje po tegorocznych żniwach nie ma co liczyć. Rolnicy oczekują pomocy, obniżenia lub umorzenia podatków, a przede wszystkim obniżenia kryteriów skupu zboża. Bo inaczej trafi ono tylko na pasze.

Ci, którzy mają własne magazyny mogą poczekać do skupu interwencyjnego, który zacznie się w listopadzie. Wtedy pszenica ma kosztować 101 euro. Jednak na to stać niewielu. Rolnicy są więc skazani na dyktat firm skupujących zboże. Już wiadomo, że tegoroczne żniwa nie będą udane. Zawiniła pogoda i niskie ceny skupu. Rolnicy nie powinni jednak liczyć na żadne ulgi. Wiele osób uważa bowiem, że skoro dostają dopłaty unijne to nie należy im się nić więcej. Zapominają jednak, że polskie dopłaty są znacznie niższe niż unijne.


POWIĄZANE

Główne cechy rzepaku ozimego, które weryfikowane są przed zakupem materiału siew...

Do 10 lipca 2024 r. można ubiegać się o dopłaty z tytułu zużytego materiału siew...

Ze względu na utrzymującą się suszę optymalne rozwiązanie do ochrony herbicydowe...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę