aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Żniwa zielarskie

20 lipca 2004

Trwa pełnia żniw zielarskich. Do punktów skupu trafiają kwiaty lipy, rumianku, a także ziele podbiału, dziurawca i krwawnika. Potentatem w skupie są Zakłady Zielarskie Herbapol, które zwiększyły o 20 % ilość skupowanych ziół. Zioła ze względu na mokre lato są wyjątkowo dorodne...

Na Dolnym Śląsku skupem zió łzajmuje się Zakład Herbapolu w Stanowicach koło Strzegomia. Prócz Strzegomia punkty skupu ma także w Legnicy i Środzie Śląskiej. Zioła są wykorzystywane do produkcji leków.

Z firmą na stałe współpracuje ponad 300 zbieraczy ziół. Każdy przeciętnie dziennie zarabia około 50 złotych. W czasie wakacji w punktach skupu pojawia się też młodzież szkolna. Z firmą współpracuje także ponad stu plantatorów, są to przeważnie emeryci, którzy uprawiają kwiat rumianku czy nagietka.

Do tej pory zakład w Stanowicach skupił ponad 10 ton kwiatu lipy - to około 70 procent z planowanego zbioru. Za kilogram zbieracze mogą dostać 3 złote 60 groszy. Zioła skupowane będą, aż do zimy. Wkrótce przyjdzie czas na owoce kasztanowca, głogu, dzikiej róży, a także bzu czarnego.


POWIĄZANE

Miedź i krzem to pierwiastki, które mają duże znaczenie w stymulowaniu odpornośc...

Zabiegi przedwschodowe lub wczesnopowschodowe to bardzo skuteczne rozwiązanie w ...

Rzepak ozimy w okresie okołokwitnieniowym wymaga szczególnej ochrony. Nie tylko ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę