Zróżnicowanie w cenach zbóż w skupie będzie niewielkie

25 sierpnia 2004

W tym roku w skupie zbóż będzie mniejsze zróżnicowanie cenowe między gatunkami zbóż oraz między regionami, nie powinno być też dużych różnic w cenach skupu w poszczególnych miesiącach - powiedział we wtorek PAP prezes Izby Paszowo-Zbożowej Bohdan Judziński.

W jego opinii zróżnicowanie cen w czasie będzie zdecydowanie mniejsze niż w ubiegłym sezonie. Nie będzie też różnic regionalnych, gdyż unijna interwencja obejmie cały kraj, podczas gdy w poprzednich latach skup interwencyjny, prowadzony przez Agencję Rynku Rolnego, koncentrował się głównie na terenach zachodnich i północnych.

Judziński uważa, że nie będzie także takich różnic w cenach płaconych za poszczególne zboża, gdyż interwencja UE obejmuje obok pszenicy także kukurydzę i jęczmień, a cena interwencyjna dla tych wszystkich gatunków jest taka sama.

Obecnie, według Izby, średnie ceny skupu pszenicy kształtują się na poziomie 400-440 zł za tonę, przy czym pszenicy konsumpcyjnej na poziomie 430 zł/t, a paszowej 415 zł/t. Przeciętna cena jęczmienia paszowego wynosi 390 zł/t, pszenżyta - 375 zł/t, żyta - 310 zł/t. Według danych ARR, średnia cena skupu pszenicy konsumpcyjnej kształtuje się na poziomie 413-450 zł/t (średnio 427 zł/t).

Najwięcej firmy skupujące płacą w woj. świętokrzyskim, najmniej - w woj. lubuskim i zachodniopomorskim. Cena pszenicy paszowej wynosi przeciętnie 400 zł/t. Cena żyta wynosi 314 zł/t, a jęczmienia - 378 zł/t.

Judziński zauważył, że wiele organizacji rolniczych, a także minister rolnictwa apelują, by nie sprzedawać zboża, jeżeli firmy skupujące płacą zbyt mało, gdyż mogą ziarno sprzedać w ramach interwencji. Jest to alternatywa, której nie mają producenci innych towarów.

Jednocześnie dodał, że nieuczciwe jest namawianie do niesprzedawania zboża i czekania na interwencję, "nie mówiąc jakie warunki trzeba spełnić, by to okazało się opłacalne. Może się potem okazać, że w listopadzie producent otrzyma cenę niższą".

Prezes przypomniał, że cena interwencyjna będzie wynosić w listopadzie 101,31 euro/t, co przy dzisiejszym kursie euro na poziomie 4,45 zł oznacza cenę 450 zł/t za tonę pszenicy konsumpcyjnej w listopadzie. Wobec tego dzisiejsza cena 430-440 zł/t jest dobra, bo trzeba jeszcze doliczyć koszty przechowywania - uważa.

Judziński zwrócił uwagę, że obecnie popyt na zboża jest "normalny", przy wyjątkowo dużej podaży. A to oznacza, że ceny kształtują się na zasadach rynkowych. Z punktu widzenia kupującego obecne ceny zbóż są podobne jak w roku ubiegłym.

W tym roku po raz pierwszy dopłaty do produkcji zbóż otrzymają wszystkie gospodarstwa, a nie jak w poprzednich latach tylko część producentów zbóż.

W tym roku będzie ponadto większy dopływ środków dla rolników uprawiających zboża. W ubiegłym roku dopłaty Agencji Rynku Rolnego wyniosły ok. 600 mln zł, a tegoroczne dopłaty bezpośrednie do 8,5 mln ha ziemi pod zboża będą na poziomie 4 mld zł.

To świadczy o skali dodatkowych pieniędzy dla producentów zbóż - zaznaczył prezes. Judziński ocenił, że jakość tegorocznej pszenicy konsumpcyjnej jest gorsza niż w ubiegłym roku. A większa część zbiorów to ziarno konsumpcyjne.


POWIĄZANE

Nowela ustawy o GMO, którą w czwartek uchwalił Sejm, jest dziurawa i nie zabezpi...

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że rozpoczęły się konsultacje pu...

Dla rolników uprawiających kukurydzę zima jest okresem analizy minionego sezonu ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę