Raport Alltech ”Światowy Przegląd Produkcji Pasz 2016” - globalny tonaż produkcji pasz wzrósł o 14% w przeciągu ostatnich pięciu lat

21 lutego 2016
Raport Alltech ”Światowy Przegląd Produkcji Pasz 2016” - globalny tonaż produkcji pasz wzrósł o 14% w przeciągu ostatnich pięciu lat

W miarę wzrostu dochodu rozporządzalnego, konsumenci na całym świecie rozsmakowali się w produktach wysokobiałkowych, a dostawcy – w ciągu ostatnich pięciu lat – odpowiedzieli na to odpowiednim wzrostem podaży. Wyniki Światowego Przeglądu Produkcji Pasz 2016 opublikowane przez Alltech szacują obecnie globalny tonaż pasz na 995,5 milionów ton, co oznacza wzrost o 1,5% w stosunku do roku ubiegłego oraz 14% wzrost od czasu pierwszej publikacji wyników globalnego sondażu paszowego w 2011 roku.

Analiza danych z ostatnich pięciu lat pokazuje, że za wzrost głównie odpowiedzialny jest sektor produkcji pasz dla trzody chlewnej, drobiu oraz ryb, a także intensyfikacja produkcji rolnej w Afryce, na Bliskim Wschodzie, w Ameryce Łacińskiej oraz w niektórych regionach Europy.

„Przemysł paszowy jest doskonałym barometrem kondycji ekonomicznej, a także – jak wskazują nasze dane z ostatnich pięciu lat – pozwala przewidywać wzrost ekonomiczny z większą dokładnością niż inne wskaźniki”, powiedział Aidan Connolly, dyrektor ds. innowacji firmy Alltech, który zainicjował stworzenie przeglądu.

Przegląd ocenia produkcję komponentów paszowych w przeszło 130 państwach na podstawie informacji uzyskanych dzięki partnerskiej współpracy z lokalnymi związkami producentów pasz oraz od członków zespołu sprzedaży firmy Alltech, którzy rocznie odwiedzają przeszło 32 000 mieszalni pasz.

Udział w rynku pasz dla drobiu rośnie szybciej niż udziały pasz dla innych gatunków.  Obecnie 46% globalnej produkcji pasz jest przeznaczone właśnie dla brojlerów, niosek, indyków, kaczek i innego ptactwa. Tegoroczny raport potwierdza również, że na całym świecie standardowymi składnikami pasz są kukurydza i soja.

W pierwszej dziesiątce największych producentów pasz nie ma żadnych zmian, w dalszym ciągu są to: Chiny, Stany Zjednoczone, Brazylia, Meksyk, Indie, Hiszpania, Rosja, Niemcy, Japonia i Francja. Największy wzrost odnotowała Europa – 13 milionów ton w ciągu ubiegłego roku, przy czym w największym stopniu za ten wzrost odpowiadają Rosja, Turcja, Białoruś i Polska.

Chiny, które odnotowały 2% spadek w stosunku do ubiegłego roku, wciąż zajmują pierwsze miejsce w rankingu corocznego raportu paszowego Alltech z produkcją na poziomie 179,930 milionów ton pochodzącą z 8550 mieszalni pasz. Jest to jednak trzeci rok z rzędu, gdy światowy lider informuje o konsolidacji produkcji pasz i ograniczaniu liczby mieszalni pasz.

Zmienia się również liczba mieszalni pasz w Stanach Zjednoczonych i Brazylii, zajmujących odpowiednio drugie i trzecie miejsce w rankingu. Stany Zjednoczone wyprodukowały 172,730 milionów ton pasz w 6012 mieszalniach (w 2014 roku było ich 6718), a Brazylia – 68,7 milionów ton w 1556 mieszalni (w 2014 roku było ich 1698).

Według Connolly’ego konsolidacja produkcji pasz i ograniczenie liczby mieszalni jest wynikiem działania wielu czynników. „Szczególnie Chińczycy dostrzegają korzyści z ograniczenia liczby mieszalni – niższe koszty, większa wydajność oraz łatwiejsza kontrola miejsca pochodzenia i bezpieczeństwa łańcucha żywnościowego”, stwierdził Connolly.

 

Inne warte odnotowania wyniki sondażu z 2016 roku:

  • 5545 europejskich mieszalni pasz powiększyło swoją produkcję – przy dużym udziale Rosji – o 22% w 2015 roku stosunku do roku poprzedniego. Bliski Wschód odnotował wzrost o 17%, osiągając wynik 21,438 milionów ton pasz przygotowanych w 719 mieszalniach regionu. Afryka, Azja wraz z regionem Pacyfiku oraz Ameryka Łacińska osiągnęły odpowiednio 5%, 4% i 3% wzrostu, natomiast w Stanach Zjednoczonych poziom produkcji pasz pozostał bez zmian.
  • Produkcja pasz dla trzody chlewnej spadła o 2% i wynosiła 253,53 miliona ton. Produkcja pasz dla ryb na poziomie 35,47 milionów ton oznacza 5% spadek w tym roku, chociaż wydaje się, że – poza Chinami –  ta liczba wynika z dokładniejszego pozyskiwania danych i nie jest wskaźnikiem istotnego spadku, szczególnie biorąc pod uwagę wzrost o 19% w ciągu ostatnich pięciu lat. Produkcja pasz dla gatunków z rodziny koniowatych  na poziomie 8,22 milionów ton oznacza spadek o 2% w stosunku do 2014 roku.
  • Produkcja pasz dla drobiu na poziomie 463,69 milionów ton potwierdza stały wzrost w tym segmencie, tym razem o 5%. 201,36 milionów ton pasz dla przeżuwaczy oznacza wzrost na poziomie 3%. Segment karmy dla zwierząt domowych odnotował 4% wzrost przy ogólnej produkcji na poziomie 22,59 milionów ton.

„Dzięki spotkaniom z przedstawicielami FAO w Rzymie oraz z reprezentantami IFIF, zdajemy sobie sprawę, jak trudno jest zebrać i opracować takie dane, ale wiemy również jak ważne są one z punktu widzenia realizacji naszej misji nakarmienia mieszkańców planety, którą w 2050 roku będzie zamieszkiwać 9 miliardów ludzi”, powiedział Connolly. „Dzięki naszym pięcioletnim wysiłkom jest to obecnie najsolidniejsza i najbardziej wiarygodna baza danych na temat sektora paszowego”.

Światowy Przegląd Produkcji Pasz firmy Alltech, który pozwala szacować tonaż  pasz na świecie oraz trendy widoczne w produkcji pasz, zgodnie z zamierzeniami ma również stanowić otwarte źródło informacji dla polityków, ciał decyzyjnych oraz dla samej branży.

Biuro prasowe Alltech


POWIĄZANE

Od trzech dni wypłacane są już pieniądze w ramach pomocy suszowej. 3 październik...

Należąca do Milkiland mleczarnia boryka się z coraz poważniejszymi kłopotami. Lo...

Minione lato nie było udane dla rolników. Na zbiorach odbiła się susza. Jeszcze ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę