aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Raport Alltech ”Światowy Przegląd Produkcji Pasz 2016” - globalny tonaż produkcji pasz wzrósł o 14% w przeciągu ostatnich pięciu lat

21 lutego 2016
Raport Alltech ”Światowy Przegląd Produkcji Pasz 2016” - globalny tonaż produkcji pasz wzrósł o 14% w przeciągu ostatnich pięciu lat

W miarę wzrostu dochodu rozporządzalnego, konsumenci na całym świecie rozsmakowali się w produktach wysokobiałkowych, a dostawcy – w ciągu ostatnich pięciu lat – odpowiedzieli na to odpowiednim wzrostem podaży. Wyniki Światowego Przeglądu Produkcji Pasz 2016 opublikowane przez Alltech szacują obecnie globalny tonaż pasz na 995,5 milionów ton, co oznacza wzrost o 1,5% w stosunku do roku ubiegłego oraz 14% wzrost od czasu pierwszej publikacji wyników globalnego sondażu paszowego w 2011 roku.

Analiza danych z ostatnich pięciu lat pokazuje, że za wzrost głównie odpowiedzialny jest sektor produkcji pasz dla trzody chlewnej, drobiu oraz ryb, a także intensyfikacja produkcji rolnej w Afryce, na Bliskim Wschodzie, w Ameryce Łacińskiej oraz w niektórych regionach Europy.

„Przemysł paszowy jest doskonałym barometrem kondycji ekonomicznej, a także – jak wskazują nasze dane z ostatnich pięciu lat – pozwala przewidywać wzrost ekonomiczny z większą dokładnością niż inne wskaźniki”, powiedział Aidan Connolly, dyrektor ds. innowacji firmy Alltech, który zainicjował stworzenie przeglądu.

Przegląd ocenia produkcję komponentów paszowych w przeszło 130 państwach na podstawie informacji uzyskanych dzięki partnerskiej współpracy z lokalnymi związkami producentów pasz oraz od członków zespołu sprzedaży firmy Alltech, którzy rocznie odwiedzają przeszło 32 000 mieszalni pasz.

Udział w rynku pasz dla drobiu rośnie szybciej niż udziały pasz dla innych gatunków.  Obecnie 46% globalnej produkcji pasz jest przeznaczone właśnie dla brojlerów, niosek, indyków, kaczek i innego ptactwa. Tegoroczny raport potwierdza również, że na całym świecie standardowymi składnikami pasz są kukurydza i soja.

W pierwszej dziesiątce największych producentów pasz nie ma żadnych zmian, w dalszym ciągu są to: Chiny, Stany Zjednoczone, Brazylia, Meksyk, Indie, Hiszpania, Rosja, Niemcy, Japonia i Francja. Największy wzrost odnotowała Europa – 13 milionów ton w ciągu ubiegłego roku, przy czym w największym stopniu za ten wzrost odpowiadają Rosja, Turcja, Białoruś i Polska.

Chiny, które odnotowały 2% spadek w stosunku do ubiegłego roku, wciąż zajmują pierwsze miejsce w rankingu corocznego raportu paszowego Alltech z produkcją na poziomie 179,930 milionów ton pochodzącą z 8550 mieszalni pasz. Jest to jednak trzeci rok z rzędu, gdy światowy lider informuje o konsolidacji produkcji pasz i ograniczaniu liczby mieszalni pasz.

Zmienia się również liczba mieszalni pasz w Stanach Zjednoczonych i Brazylii, zajmujących odpowiednio drugie i trzecie miejsce w rankingu. Stany Zjednoczone wyprodukowały 172,730 milionów ton pasz w 6012 mieszalniach (w 2014 roku było ich 6718), a Brazylia – 68,7 milionów ton w 1556 mieszalni (w 2014 roku było ich 1698).

Według Connolly’ego konsolidacja produkcji pasz i ograniczenie liczby mieszalni jest wynikiem działania wielu czynników. „Szczególnie Chińczycy dostrzegają korzyści z ograniczenia liczby mieszalni – niższe koszty, większa wydajność oraz łatwiejsza kontrola miejsca pochodzenia i bezpieczeństwa łańcucha żywnościowego”, stwierdził Connolly.

 

Inne warte odnotowania wyniki sondażu z 2016 roku:

  • 5545 europejskich mieszalni pasz powiększyło swoją produkcję – przy dużym udziale Rosji – o 22% w 2015 roku stosunku do roku poprzedniego. Bliski Wschód odnotował wzrost o 17%, osiągając wynik 21,438 milionów ton pasz przygotowanych w 719 mieszalniach regionu. Afryka, Azja wraz z regionem Pacyfiku oraz Ameryka Łacińska osiągnęły odpowiednio 5%, 4% i 3% wzrostu, natomiast w Stanach Zjednoczonych poziom produkcji pasz pozostał bez zmian.
  • Produkcja pasz dla trzody chlewnej spadła o 2% i wynosiła 253,53 miliona ton. Produkcja pasz dla ryb na poziomie 35,47 milionów ton oznacza 5% spadek w tym roku, chociaż wydaje się, że – poza Chinami –  ta liczba wynika z dokładniejszego pozyskiwania danych i nie jest wskaźnikiem istotnego spadku, szczególnie biorąc pod uwagę wzrost o 19% w ciągu ostatnich pięciu lat. Produkcja pasz dla gatunków z rodziny koniowatych  na poziomie 8,22 milionów ton oznacza spadek o 2% w stosunku do 2014 roku.
  • Produkcja pasz dla drobiu na poziomie 463,69 milionów ton potwierdza stały wzrost w tym segmencie, tym razem o 5%. 201,36 milionów ton pasz dla przeżuwaczy oznacza wzrost na poziomie 3%. Segment karmy dla zwierząt domowych odnotował 4% wzrost przy ogólnej produkcji na poziomie 22,59 milionów ton.

„Dzięki spotkaniom z przedstawicielami FAO w Rzymie oraz z reprezentantami IFIF, zdajemy sobie sprawę, jak trudno jest zebrać i opracować takie dane, ale wiemy również jak ważne są one z punktu widzenia realizacji naszej misji nakarmienia mieszkańców planety, którą w 2050 roku będzie zamieszkiwać 9 miliardów ludzi”, powiedział Connolly. „Dzięki naszym pięcioletnim wysiłkom jest to obecnie najsolidniejsza i najbardziej wiarygodna baza danych na temat sektora paszowego”.

Światowy Przegląd Produkcji Pasz firmy Alltech, który pozwala szacować tonaż  pasz na świecie oraz trendy widoczne w produkcji pasz, zgodnie z zamierzeniami ma również stanowić otwarte źródło informacji dla polityków, ciał decyzyjnych oraz dla samej branży.

Biuro prasowe Alltech


POWIĄZANE

16.05.br. odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Zdrowie i dobrostan zwierząt” C...

Ze względu na utrzymującą się suszę optymalne rozwiązanie do ochrony herbicydowe...

Początek czerwca to tradycyjnie czas dynamicznego wzrostu i rozwoju kukurydzy. O...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę