aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Sanitarny odstrzał dzików rozpocznie się pod koniec marca

28 lutego 2016
Sanitarny odstrzał dzików rozpocznie się pod koniec marca
PAP / Andrzej Grygiel

Sanitarny odstrzał dzików wzdłuż granicy z Białorusią i Ukrainą rozpocznie się pod koniec marca. Obejmie on 40 tys. sztuk zwierząt. Zmniejszenie stad dzików ma zapobiec rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń (ASF).

25 lutego weszło w życie rozporządzenie ministra rolnictwa w sprawie odstrzałów dzików. Przewiduje ono docelowo zmniejszenie populacji tych zwierząt tak, by na kilometrze kwadratowym powierzchni znajdowało się najwyżej 0,5 osobnika. Według naukowców, takie zgęszczenie pozwoli na zahamowanie rozprzestrzeniania się ASF.

Sprawą odstrzału dzików zajmowała się w czwartek wieczorem sejmowa komisja rolnictwa. Jak informował wiceminister Jacek Bogucki, sanitarny odstrzał będzie przeprowadzony w 50-kilometrowym pasie wzdłuż granicy z Białorusią i Ukrainą. Obejmie on 312 gmin, z tego 78 objętych restrykcjami. Wyłączone będą parki narodowe. W sumie zostanie zabitych 40 tys. dzików, tj. znacznie więcej niż obejmują plany łowieckie - zapewnił wiceminister.

Nad wykonaniem rozporządzenia będą czuwali powiatowi lekarze weterynarii. Odstrzału będą dokonywali myśliwi po zwarciu stosownych umów z kołami łowieckimi. Mają być one podpisane do połowy marca. Zmniejszanie populacji dzików może potrwać kilka miesięcy - zaznaczył Bogucki. Tusze zabitych dzików mogą być wykorzystane tylko na użytek własny lub będą utylizowane.

Akcja zmniejszenia populacji dzików będzie kosztowała 18 mln zł. Środki na ten cel pochodzić będą z rezerwy celowej - wyjaśnił Bogucki.

Obecny na czwartkowym posiedzeniu komisji minister Krzysztof Jurgiel podkreślił, że uzgodnienie rozporządzenia nie było proste, zastrzeżenia miał m.in. resort środowiska. Argumentem było zagrożenie chorobą ASF ze strony Ukrainy, gdzie wirus rozprzestrzenia się w sposób niekontrolowany.

Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski potwierdził, że zgoda na odstrzał dzików jest "swoistym kompromisem". Jeżeli chodzi o Białowieski Park Narodowy, to w jego otulinie w końcu marca zostaną ustawione specjalne pułapki na dziki, bo tam nie będzie można do zwierząt strzelać. "Będziemy chcieli, by większość dzików, która wychodzi z parku była wyłapywana przez pułapki". Zainstalowane będą 4 pułapki. Wszystkie wyłapane dziki będą uśmiercane i będą od nich pobierane próbki do celów naukowych. Planujemy w ciągu 3 lat pozyskać w ten sposób 1500 dzików z otuliny parku - wyjaśnił wiceszef Inspekcji Weterynaryjnej.

"Oceniamy, że to rozporządzenie da spory efekt w zakresie rozrzedzenia stad dzików" - zaznaczył Jażdżewski.

Uczestniczący w komisji rolnicy z woj. podlaskiego mówili, że odstrzał dzików powinien nastąpić jak najwcześniej, bo one niszczą zasiane uprawy rolne. Pytali jak to jest, że myśliwemu płaci się za odstrzał, podczas, gdy rolnik ponosi straty.

Odnosząc się do wypowiedzi rolników Jurgiel powiedział, że jest za tym, żeby wzmocnić nadzór nad kołami łowieckimi, a być może należy je rozwiązać, bo nie wykonują planów. Opowiedział się za tym, by Polski Związek Łowiecki był nadzorowany przez resort rolnictwa, bo to minister rolnictwa musi tłumaczyć się przed rolnikami za straty spowodowane przez zwierzęta.

Do tej pory w Polsce stwierdzono 85 przypadki ASF u dzików (ostatni odnotowano w połowie stycznia br.) i 3 ogniska u świń (łącznie dotyczyło to 16 sztuk trzody), wszystkie znajdują się w pasie 25 km od granicy z Białorusią. Choroba jest śmiertelna dla świń domowych i dzików, nie jest groźna dla ludzi.

Afrykański pomór świń pierwszy raz opisano w 1921 roku w Kenii. Do Europy wirus przywędrował w 1957 roku. W Europie Wschodniej choroba ta pojawiła się w 2007 roku. Jest ona trudna do zwalczania, nie ma na nią szczepionki, dlatego przynosi duże straty ekonomiczne, m.in. kraj, w którym wystąpił ASF, nie można eksportować mięsa i żywych zwierząt w okresie dwóch lat od likwidacji choroby.

(PAP)


POWIĄZANE

jak NGT mogą wesprzeć polskie rolnictwo w kierunku zrównoważonego rozwoju i konk...

Jak podaje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, Iran rozpoczyna wysyłki jaj k...

Nnie są to dobre wieści dla poskich rolników. Unia Europejska ostatecznie zatwie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę