BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Spotkanie z producentami ziemniaków

20 stycznia 2016
Spotkanie z producentami ziemniaków
MRiRW

Podsekretarz stanu Rafał Romanowski spotkał się w poniedziałek z przedstawicielami Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, rolniczych związków zawodowych i samorządu rolniczego, w sprawie uzgodnienia wspólnego stanowiska na najbliższe posiedzenie Grupy Roboczej COPA „Ziemniaki ”.

W dyskusji głos zabrali przedstawiciele Polskiego Związku Producentów Ziemniaków i  Nasion Rolniczych, Stowarzyszenia Polski Ziemniak, Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

Podczas spotkania przekazano informacje o realizowanych przez resort rolnictwa działaniach na rzecz ułatwienia zasad wysyłki ziemniaków na rynki państw UE, w tym o skierowanym do Komisji Europejskiej wystąpieniu  w tej sprawie. Potwierdzono zasady współpracy ministerstwa, instytutów branżowych, ekspertów i organizacji branżowych w procesie zatwierdzania substancji czynnych z uwzględnieniem aspektów konkurencyjności polskiego rolnictwa.

Ponadto ustalono konieczność objęcia doświadczeniami porównawczymi wykonywanymi w ramach programu wieloletniego „Tworzenie naukowych podstaw postępu biologicznego i ochrona roślinnych zasobów genowych źródłem innowacji i wsparcia zrównoważonego rolnictwa oraz bezpieczeństwa żywnościowego kraju” oraz Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego odmian ziemniaków wpisanych do Wspólnotowego Katalogu.

Uczestnikom przekazano informację o negatywnym stanowisku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie decyzji Rozszerzonej Rady Odwoławczej Europejskiego Urzędu Patentowego (sprawa nr G0002/12) dotyczącej przyznania patentów na materiał roślinny pomidora i brokuła uzyskany metodami klasycznej hodowli roślin. Podkreślono, że udzielanie patentów na rośliny uzyskane konwencjonalnymi metodami hodowli są w sprzeczności z przepisami w zakresie ochrony własności intelektualnej w hodowli roślin i nasiennictwie (Konwencja UPOV) i mają szkodliwy wpływ na bioróżnorodność rolniczą, prawa hodowców i przywileje rolników.

Uzgodniono, że wobec coraz szerszej dyskusji  w sprawie kwalifikacji prawnej nowych technik hodowli roślin (NBT), przed przygotowaniem stanowiska w tej sprawie, konieczne jest przeprowadzenie konsultacji ze wszystkimi zainteresowanymi stronami (naukowcy, hodowcy odmian roślin, producenci materiału siewnego, producenci rolni).

MRiRW


POWIĄZANE

Wspólnie z rolnikami PepsiCo Polska świętuje 30 lat działania Programu Agrarnego...

Jakie sposoby produkcji owoców są najbardziej popularne w Polsce? Jakie są różni...

Zakończyły się rozmowy trójstronnych w sprawie IED i ten kompromis niepokoi euro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę