Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Bratysława walczy z ptasią grypą

12 września 2005

Słowackie Ministerstwo Rolnictwa zaleciło hodowcom karmienie drobiu wewnątrz budynków i ograniczenie kontaktu z dzikim ptactwem. Zalecono także odstrzał dzikich gołębi w promieniu tysiąca metrów od ferm kurzych.

To reakcja Ministerstwa Rolnictwa na zagrożenie ptasią grypą. Nie ustalono, czy hodowcy drobiu otrzymają pozwolenie na broń, czy też będą musieli zatrudnić myśliwych.

- Zakażenie następuje przez kontakt z odchodami chorych ptaków. Ponieważ wirusy występują również w jajach, zalecamy sterylizację gołębi przez rozrzucanie ziarna zmieszanego z chemikaliami - stwierdził główny lekarz weterynarii Martin Put. Marian Czakajda, który prowadzi fermę drobiową na Słowacji, uważa propozycje ministerstwa za przesadzone. - Chodzi przede wszystkim o dzikie gęsi i kaczki, które będą przylatywać na zimowiska w Europie z zachodniej Syberii. Dlaczego mielibyśmy zabijać nasze gołębie? Lepiej zadbać o higienę na fermach - powiedział Czakajda dziennikowi "Sme".

Zaniepokojenia nie kryją hodowcy gołębi pocztowych i obrońcy przyrody. - Odstrzał gołębi może wyrządzić niepowetowane szkody w całej populacji. Państwo powinno raczej zaostrzyć kontrole na granicach i karać za nielegalny przywóz dzikich ptaków - uznał Marek Bryndzich z Towarzystwa Ochrony Ptactwa.


POWIĄZANE

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...

Unia Europejska (UE) i Stany Zjednoczone (USA) poczyniły znaczne postępy w kieru...

Pod koniec kwietnia odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Wieprzowina” Copa-Cog...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę