Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Czy grozi nam zamknięcie rzeźni i mleczarni?

22 maja 2003

Polskie rzeźnie i mleczarnie same określiły termin, do kiedy dostosują się do weterynaryjno-sanitarnych standardów higienicznych – tak wiceminister rolnictwa Józef Pilarczyk odpowiedział w środę w Sejmie na pytanie Romana Giertycha o groźbę zakazu eksportu mięsa i mleka do UE.

Giertych powołał się na wypowiedź przedstawiciela UE zacytowaną w "Newsweeku". Mówił on, że od momentu wejścia Polski do Unii może zostać wstrzymany eksport do UE polskiej żywności i mięsa, bo Polska nie nadąża z dostosowaniem mleczarni i rzeźni do weterynaryjno-sanitarnych standardów i prawdopodobne jest zamknięcie 2 tysięcy polskich mleczarni i rzeźni. 80-90 procent polskiego rolnictwa może zbankrutować w wyniku takiego zakazu UE –  alarmował Giertych.

Pilarczyk odpowiadał, że mleczarnie i rzeźnie same określiły termin, kiedy dostosują swoje standardy, a część z nich wybrała termin naszej akcesji do UE. Podkreślał też, że niezależnie od tego, czy Polska znalazłaby się w Unii czy też nie, to standardy sanitarno-weterynaryjne obowiązują też w krajach Azji i Ameryki i wiele polskich przedsiębiorstw już spełnia te wymagania. – Przedstawiciele UE zwracają nam uwagę, że się zobowiązaliśmy – dodał Pilarczyk.

Pańska odpowiedź obraża inteligencję słuchających –  replikował Giertych i pytał o to, co się stanie, gdy Unia zakaże Polsce eksportu żywności, mięsa i mleka, a my nie będziemy mogli odpowiedzieć na ten zakaz sankcjami wobec krajów UE.

Pilarczyk nazwał to – czarnym scenariuszem, który może się zrealizować, gdy w polskim prawie będziemy stanowić przepisy grożące weterynaryjno-sanitarnemu bezpieczeństwu obywateli. Akcentował w tym kontekście konieczność dobrej ochrony granic i kontroli sanitarnej. Na koniec poinformował, że eksport polskiej żywności, mięsa i mleka do krajów UE w 2001 r. opiewał na kwotę 275 mln dolarów, a w 2002 r. – na 310 mln.


POWIĄZANE

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...

Unia Europejska (UE) i Stany Zjednoczone (USA) poczyniły znaczne postępy w kieru...

Pod koniec kwietnia odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Wieprzowina” Copa-Cog...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę