aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Dzisiaj rozpoczyna się sanitarne wybijanie krów

7 października 2002

W gospodarstwie rolnym Jakubowice na Opolszczyźnie, gdzie ponad tydzień temu stwierdzono u krowy trzeci w kraju przypadek BSE, dzisiaj rozpoczyna się sanitarne wybijanie krów. Służby weterynaryjne zapewniają, że „pojawienie się kolejnego przypadku BSE i uboju z konieczności kilkudziesięciu sztuk bydła, nie stanowi zagrożenia dla konsumentów mięsa wołowego”.

Ze stada liczącego blisko czterysta krów mlecznych do uboju przeznaczono 60 sztuk, w tym zakupioną w Holandii matkę chorej krowy. Prewencyjny ubój będzie prowadzony etapami. Na razie oszczędzone zostaną zacielone krowy. W pierwszej kolejności do uboju pójdzie 29 sztuk urodzonych rok przed chorą krową i rok po niej. 

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami koszty uboju prewencyjnego pokryje państwo. Służby weterynaryjne zapewniają, że przypadek na Opolszczyźnie to dowód na to, że polska wołowina jest bezpieczna dla ludzi. Krowy z Jakubowic po uboju zostaną zbadane a ich mięso spalone. Na razie główny lekarz weterynarii wyklucza konieczność wybicia całego stada. 


POWIĄZANE

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Nigeria i Republika Południowej Afryki zgłosiły ...

  Jednym z kluczowych elementów rozporządzenia (UE) 2019/6 jest obowiązek gromad...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę