CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Gdzie są rosyjscy kontrolerzy?

22 września 2004

Opóźnia się przyjazd do Polski rosyjskich kontrolerów, którzy mają sprawdzić nasze zakłady mięsne. Bez tych inspekcji nie można sprzedawać produktów na gigantycznym rosyjskim rynku. Poddanie się badaniu zadeklarowały 54 firmy. W Ministerstwie Rolnictwa nikt nie wie, dlaczego inspektorów w Polsce jeszcze nie ma. Polska ambasada w Moskwie czeka na inspektorów, aby zgłosili się po odbiór wiz - mówi Jacek Leonkiewicz z biura Głównego Lekarza Weterynarii. Na razie jednak nikt się tymi dokumentami nie zainteresował.

Ponadto – jak dodaje Leonkiewicz - z Rosjanami po prostu nie sposób się skontaktować . Ministerstwo śle faksy, ale w Moskwie twierdzą, że niczego nie dostali. Tymczasem na biurkach polskich urzędników leżą potwierdzenia tego, że takie dokumenty do Rosji dotarły. Nie pomagają też telefony. Ciągle słychać odpowiedź, że kogoś nie ma, bo np. wyszedł – skarży się Leonkiewicz.

Problem w tym, że Rosjan nie można zmusić, by przyjechali do Polski. To nie kontrole urzędowe, ale uznaniowe – wyjaśnia Leonkiewicz. Tylko od dobrej woli Rosjan zależy, kiedy i co skontrolują.

Ale to nie jedyny problem. Nie wiadomo bowiem, jak te kontrole – jeśli w ogóle do nich dojdzie - się zakończą. Polscy przedsiębiorcy, którzy już przeszli „rosyjski sprawdzian”, mówią, że kontrolerzy z Moskwy nie kierują się jasnymi kryteriami.

Niektórzy dodają, że w ogóle brak jakichkolwiek zasad. Do tej pory nie wiemy, jakie były kryteria - mówi Michał Dominik z „Morlin”, którym Rosja powiedziała „niet”. Ale także Cezary Domagalski z „Sokołowa”, firmy, która kontrolę zaliczyła pozytywnie, przyznaje, że nie potrafi sprecyzować, czym naprawdę kierowali się rosyjscy kontrolerzy. To była indywidualna kwestia każdego z inspektorów, który zwracał uwagę na ten czy inny szczegół.


POWIĄZANE

Akcja szczepienia lisów w województwie śląskim rozpocznie się w środę – dowiedzi...

Do 77 wzrosła liczba ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej w ...

Żadna chora świnia nie została w Polsce przetworzona, produkty z wytworzone z po...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę