Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Inspekcja Weterynaryjna oczekuje na przyjazd rosyjskich kontrolerów

28 kwietnia 2005

Inspekcja Weterynaryjna oczekuje na przyjazd rosyjskich weterynarzy, którzy skontrolują 57 zakładów przetwórczych, m.in. mięsa drobiowego, pasz, ryb i jaj - poinformował w środę PAP Główny Lekarz Weterynarii Krzysztof Jażdżewski.

"Zaproszenie z prośbą o przyjazd rosyjskich weterynarzy zostało wysłane dwa tygodnie temu, oczekujemy na odpowiedź" - powiedział Jażdżewski. "Nieoficjalnie wiem, że przyjadą" - dodał.

Przypomniał, że tym razem Polska zaproponowała skontrolowanie zakładów z różnych branż, w uzgodnieniu ze związkami zrzeszającymi. Jest to bardzo istotne, gdyż koszty utrzymania rosyjskich inspektorów ponoszą same zakłady czy związki i one muszą na to wyrazić zgodę.

Jażdżewski zaznaczył, że są to nowe branże. Dotychczas zostało skontrolowanych 75 zakładów mięsa czerwonego (wołowina i wieprzowina) - w zakresie uboju zwierząt i rozbioru mięsa oraz 75 mleczarni. Obecnie zostanie poddane badaniu także 5 zakładów przetwarzających mięso, gdyż dotychczas Polska nie ma prawa eksportu do Rosji wyrobów wędliniarskich.

Jak zaznaczył Główny Lekarz Weterynarii, na razie nie będzie ponownych kontroli zakładów mięsnych czy mleczarskich. O to zabiega część zakładów, które nie otrzymały rosyjskich pozwoleń na eksport na tamtejszy rynek.

"Rekontrole wcześniej przeprowadzonych inspekcji mogą się odbyć dopiero po zakończeniu wszystkich kontroli" - powiedział Jażdżewski.


POWIĄZANE

Sześć lat po pojawieniu się afrykańskiego pomoru świń u polskich dzików resort r...

W poniższym linku (wytyczne ASF-GIW) zamieszczamy wytyczne Głównego Inspektoratu...

Informacje o masowym oddawaniu psów i innych zwierząt towarzyszących do eutanazj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę