aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Jak unikąć ptasiej grypy - poradnik

6 marca 2006

Nie jeść surowych jajek, czy drobiu, unikać kontaktu z dzikimi ptakami i ich odchodami, zachować podstawowe reguły higieny – stosując te proste zasady można uniknąć zarażenia się ptasią grypą. Choroba jest już w Polsce, ale nie ma powodów do paniki.

Jak strzec się przed zarazą

tasią grypą można się zarazić przez kontakt z chorym ptactwem, dzikim lub hodowlanym a także z jego odchodami. Wirusy wydalane są razem z odchodami, a pył z tych odchodów wdychają ludzie. Zarazek może być przenoszony na pojazdach, ubraniu czy obuwiu, które znajdowały się na skażonym terenie. Może też przenosić się przez żywność, np. zamrożone mięso drobiowe. Specjaliści zapewniają, że H5N1 jest mało odporny na wysokie temperatury - przy 70 stopniach Celsjusza ginie. Niebezpieczne mogą być surowe jajka czy żółtka. Należy unikać nie tylko kontaktu z zakażonym drobiem, ale nawet z klatkami i innymi przedmiotami, które mogły mieć styczność z ptasimi odchodami. WHO zaleca, by ręce myć koniecznie mydłem lub innym detergentem. Przy dezynfekcji przedmiotów i pomieszczeń do zniszczenia wirusa potrzebna jest woda z dodatkiem detergentów. Czysta woda jest dobrym środowiskiem dla wirusa, który pozostaje w niej aktywny przez dłuższy czas.

Rady dla konsumentów

Jeść mięso drobiowe i jego przetwory oraz jaj tylko po ugotowaniu lub pieczeniu, przy min. 70 stopniach Celsjusza. Dokładnie myć talerze, naczynia, sztućce, na których była przygotowywana żywność - koniecznie z użyciem detergentu. Surowe mięso drobiowe nie powinno mieć styczności z inną żywnością. Uwaga! Zamrożenie nie niszczy wirusa. Nie dotykać bez zabezpieczenia martwych czy chorych ptaków a także ich odchodów. Należy zadbać, by dzieci nie przebywały w miejscach, gdzie hoduje się ptaki czy gdzie bytuje dzikie ptactwo. Myć ręce po każdym zatknięciu się z ptactwem.

Czy gołębie są bezpieczne?

W niektórych miastach gołębie to prawdziwa plaga – są wszędzie, podobnie jak ich odchody. Według naukowców, ptaki te są bardzo mało wrażliwe na ptasią grypę i roznoszenia tej choroby specjaliści najmniej spodziewają się właśnie po gołębiach. Nie ma potrzeby zakazywania karmienia tych ptaków, nawet z ręki, trzeba jednak pamiętać, że gołębie to niezwykle brudne ptaki i kontakt z nimi nie należy do przyjemności – są roznosicielami alergenów, roztoczy, obrzeżków. Nawet bez ptasiej grypy lepiej trzymać się od nich z daleka.


Rady dla hodowców

Ptaki należy karmić w pomieszczeniach zamkniętych, w takich miejscach należy też trzymać paszę – ewnetulanie pod szczelnym przykryciem. Trzymać drób w zamknięciu, bez możliwości kontaktu z ptactwem dzikim. Unikać pojenia ptaków i czyszczenia kurników wodą pochodzącą spoza gospodarstwa. Należy zgłaszać władzom weterynaryjnym wszelkie przypadki padnięć drobiu, myć mydłem ręce po każdym kontakcie z ptactwem. Sposób na wirusa znalazł fiński rząd, który zalecił mieszkańcom na zagrożonych terenach częste pobyty w łaźni. W saunie należy poddać działaniu wysokiej temperatury ubrania, buty, bagaże i wszystko, co zostało wwiezione z terenów dotkniętych ptasią grypą.

A jeśli ptaki zapaskudzą nam szybę…

Wtedy najlepiej założyć rękawiczki, maseczkę na twarz i umyć ją przy pomocy detergentów. Podobnie należy postępować przy wiosennym sprzątaniu balkonów, na których często swoje „ślady” zostawiają ptaki, i te wędrowne, i te „stałe”, np. gołębie.


POWIĄZANE

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Nigeria i Republika Południowej Afryki zgłosiły ...

  Jednym z kluczowych elementów rozporządzenia (UE) 2019/6 jest obowiązek gromad...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę