aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii,17 przypadek BSE w Polsce

9 sierpnia 2004

W dniu 6 sierpnia br. Główny Lekarz Weterynarii otrzymał informację o wystąpieniu 17 przypadku BSE w Polsce.

W ramach rutynowo przeprowadzonego monitoringu BSE bydła, w rzeźni zlokalizowanej w powiecie jarosławskim- województwo podkarpackie, od 12 letniej krowy ubitej 30 lipca br. pobrano i zamrożono próbkę, którą 3 lipca br. wysłano do badania w regionalnej pracowni szybkiej diagnostyki BSE w Zakładzie Higieny Weterynaryjnej w Krakowie.
W dniu 4 sierpnia br. uzyskano wynik ,,dodatni” i zgodnie z obowiązującą procedurą powtórzono badania w Laboratorium Referencyjnym dla BSE w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach, w którym 5 sierpnia br. ostatecznie potwierdzono wynik ,,dodatni”.

Opis przypadku

Krowa lat 12, od której pobrano próbkę, przebywała od urodzenia w gospodarstwie w miejscowości Widna Góra, powiat Jarosław, województwo podkarpackie. W gospodarstwie, z którego trafiła do rzeźni, znajdowały się jeszcze dwie sztuki bydła: buhajek w wieku 12 miesięcy ( potomstwo) i jałówka w wieku 10 miesięcy, która została zakupiona w tej samej miejscowości. Krowa, u której potwierdzono BSE została skierowana na ubój z konieczności w związku z zaleganiem okołoporodowym. Nie wykazywała objawów klinicznych wskazujących na BSE.

Podjęte działania

Po otrzymaniu informacji o ,,dodatnim” wyniku badania, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Jarosławiu dokonał konfiskaty tusz oraz pozostałych elementów pochodzących od reagującej krowy oraz 3 tusz zagrożonych skażeniem. Jednocześnie, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Jarosławiu uznał gospodarstwo pochodzenia dodatniej krowy za zakażone BSE oraz wszczął dochodzenie epizootyczne dla wyjaśnienia drogi zakażenia.
Wszystkie działania podjęte przez Inspekcje Weterynaryjną zmierzają do eliminacji potencjalnego zagrożenia i zabezpieczenia zdrowia publicznego.


POWIĄZANE

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Nigeria i Republika Południowej Afryki zgłosiły ...

  Jednym z kluczowych elementów rozporządzenia (UE) 2019/6 jest obowiązek gromad...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę