Komunikat MRiRW

4 czerwca 2003

                                                                     Warszawa, dnia 03.06.2003 r.

Komunikat

W związku z informacją przekazaną przez Międzynarodowe Biuro ds. Epizootii (OLE), dotyczącą wystąpienia rzekomego pomoru drobiu (choroby Newcastle)  w Republice Białorusi, Główny Lekarz Weterynarii informuje, że następujące towary pochodzące z Republiki Białorusi:

  • drób żywy, w tym strusie, oraz inne gatunki ptaków domowych i dzikich;
  • jaja wylęgowe drobiu, w tym strusi i innych ptaków domowych i dzikich;
  • jaja konsumpcyjne drobiu, w tym strusi; mięso drobiu oraz podroby drobiowe;
  • przetwory z mięsa drobiowego, w tym także z mięsa strusi, z wyjątkiem przetworów poddanych obróbce termicznej w temperaturze co najmniej 72 stopni C wewnątrz bloku mięsnego;
  • wszystkie surowce niejadalne w stanie surowym, pochodzące od drobiu, w tym strusi, oraz innych ptaków domowych i dzikich. z wyjątkiem surowców niejadalnych, poddanych obróbce termicznej w temperaturze 133 stopni C, pod ciśnieniem 3 barów i w czasie 20 min. pochodzących od drobiu, w tym strusi, oraz innych ptaków domowych i dzikich,

powinny być traktowane jako zwierzęta podejrzane o zakażenie lub produkty pochodzące od takich zwierząt i w związku z tym objęte są zgodnie z art.10a, pkt. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 r. o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badania zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. z 1999 r. Nr 66, póz. 752, z 2001 r. Nr 29, póz. 320 i Nr 123, póz. 1350 i Nr 129, póz. 1438 z 2002 r. Nr 122, póz. 976 oraz z 2003 r. Nr 52, póz. 450), zakazem przywozu do Rzeczypospolitej Polskiej i przewozu  przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W związku z powyższym Graniczni Lekarze Weterynarii  z dniem 3 czerwca 2003 .  powinni zastosować procedurę określoną w art. 14 ust. 11 pkt. 2 cytowanej ustawy.


POWIĄZANE

Reformy systemu bezpieczeństwa żywności nie uda się przeprowadzić bezkosztowo - ...

Od dwóch miesięcy nie było żadnego ogniska ptasiej grypy w naszym kraju, natomia...

Polska został uznana przez Komisję Europejską za kraj wolny od białaczki bydła o...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę