GUS_230920_750x100_stat

Pieniądze na Inspekcję

18 września 2008
W budżecie Inspekcji Weterynaryjnej brakuje 80 milionów złotych. Jeżeli pieniądze nie znajdą się grozi nam wstrzymanie walki z chorobami zakaźnymi zwierząt. Obecnie w kraju Inspekcja Weterynaryjna realizuje 10 programów zwalczania chorób zakaźnych zwierząt. Często są to wieloletnie projekty współfinansowane przez Unię Europejską.

Na przykład rozpoczęty w tym roku program walki z chorobą Aujeszkiego może przez następna kilka lat kosztować nawet 800 milionów złotych. Tymczasem problemy z finansowaniem tych działań są już teraz. Na ten rok budżet Inspekcji Weterynaryjnej to 229 milionów złotych. Większość tych pieniędzy została już wydana.

Janusz Związek – zastępca GLW: obliczyliśmy to wstępnie, skalkulowaliśmy, że zabraknie nam 80 – 90 milionów złotych, w tych granicach do końca roku.

Resort rolnictwa obiecuje pomoc w znalezieniu brakujących funduszy. Przekonuje, że ten wydatek na pewno się opłaci.

Kazimierz Plocke – wiceminister rolnictwa: poprzez Inspektorat Weterynarii możemy zwiększyć eksport żywności i możemy w jakiś sposób uzyskać dodatkowe dochody do budżetu państwa. A więc dzisiaj wydajemy z budżetu na rzecz Inspekcji a Inspekcja to jakby oddaje.

Czy te argumenty trafią do ministra finansów przekonamy się już niedługo. Ważnym argumentem jest to, że nie zapewnienie przez rząd współfinansowania programów realizowanych przy udziale Komisji Europejskiej może skutkować odebraniem przez Brukselę obiecanych pieniędzy.


POWIĄZANE

W związku z napływającymi do Głównego Inspektoratu Weterynarii informacjami doty...

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej...

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia przypadków afryk...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę