GUS_230920_750x100_stat

Polsce nie grozi atak ptasiej grypy

12 sierpnia 2005
Polsce nie grozi atak ptasiej grypy - uważa były główny lekarz weterynarii, ekspert ds. weterynaryjnych, Piotr Kołodziej. Jego zdaniem, co prawda zagrożenia nigdy nie można całkowicie wykluczyć, ale w tym przypadku jest ono znikome.

Nie importujemy mięsa drobiowego z Rosji. Jest też zbyt daleko, by chorobę przeniosły z Syberii wędrowne ptaki –  powiedział w czwartek PAP Kołodziej.

Zaznaczył, że nie zarazimy się poprzez mięso drobiowe sprzedawane w sklepach, ponieważ jest to głównie mięso z hodowli krajowej. Nie importujemy mięsa z Rosji. Poza tym gotowanie czyni mięso bezpiecznym.

W jego opinii, pewnym zagrożeniem mogłaby być natomiast żywność przewożona przez osoby podróżujące indywidualnie z tamtych terenów, dlatego odpowiednie służby na granicach powinny zwrócić na to uwagę.

Według niego, głównym źródłem rozprzestrzeniania się ptasiej grypy są wędrujące dzikie ptaki. Jednak w naszym przypadku ryzyko jest znikome, ponieważ nie ma ptaków migrujących okresowo między Polską a Syberią.

W środę rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych podało, że w objętych zarazą obwodach Rosji zasadniczo wzrosła liczba ptaków padłych na ptasią grypę.

Ptasia grypa zaatakowała trzy rosyjskie obwody na Syberii. Tylko w rejonie Nowosybirska zapowiedziano wybicie 65 tysięcy sztuk drobiu, zagrożonych wirusem H5N1. Ptasią grypę stwierdzono też na fermach na północy Kazachstanu, co w środę oficjalnie potwierdzono w Astanie.

Rosyjskie ministerstwo zastrzegło jednak, iż mimo szerzącej się epidemii wśród ptaków, nie notowano przypadku zaatakowania człowieka przez ten groźny wirus.

Ptasia grypa, od 2003 r. nękająca kraje Azji Południowo- Wschodniej, spowodowała już na tym obszarze zgony co najmniej 61 osób, głównie Wietnamie i Tajlandii. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega przed pandemią tej choroby i szacuje, że może ona zabić nawet 50 milionów osób.


POWIĄZANE

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej...

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia przypadków afryk...

W wyniku rozmów pomiędzy polską i koreańską służbą weterynaryjną renegocjowano w...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę