EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Ptasia grypa nie tylko na Rugii

20 lutego 2006

Wirus ptasiej grypy, którego obecność stwierdzono u padłych łabędzi na bałtyckiej wyspie Rugii, dotarł już do Niemiec kontynentalnych.

W niedzielę wieczorem laboratorium, które badało próbki pięciu padłych ptaków z Pomorza Przedniego, w dwóch wypadkach potwierdziło obecność wirusa H5N1.

W laboratorium instytutu badawczego na wyspie Riems stwierdzono obecność groźnego dla ludzi wirusa ptasiej grypy u myszołowa ze wschodniej części Pomorza Przedniego i mewy srebrnej z północnej części tego regionu.

Według informacji instytutu z Riems, pierwsze przypadki ptasiej grypy w Niemczech stwierdzono tam w miniony wtorek - były to łabędzie z Rugii. Z dostarczonych dotychczas do tego laboratorium padłych ptaków, u 79 stwierdzono obecność wirusa H5N1.

Na Rugię przyjedzie kanclerz Niemiec Angela Merkel. Szefowa rządu chce na miejscu sprawdzić, jak przebiega walka z ptasią grypą. H5N1 - niebezpieczna także dla ludzi odmiana wirusa - rozprzestrzeniła się na całą wyspę.

Początkowo informowano tylko o zarażonych ptakach znalezionych w Wittower Faehre na północy Rugii. Teraz jednak potwierdzono kolejne przypadki choroby. Wciąż napływają kolejne doniesienia o nowych przypadkach odnalezienia martwych ptaków na wyspie. Miejsca te mają zostać odizolowane. Pomóc ma w tym wojsko.

Wykrycie szczepu H5N1 spowodowało podwyższenie gotowości także w Polsce. Wprowadzono zakaz wypuszczania drobiu i zabroniono organizowania wystaw i targów z udziałem żywych ptaków. W marcu w Wielkopolsce i Małopolsce ma się także odbyć próbny ubój ptaków.

Wirus H5N1 atakuje także Półwysep Apeniński. Włoskie władze poinformowały, że groźny szczep pojawił się w centrum kraju. Wirusa wykryto u dzikiej kaczki. Pierwsze przypadki choroby stwierdzono przed tygodniem na Sycylii i w dwóch południowych regionach kraju.


POWIĄZANE

W zeszłym miesiącu odbyło się spotkania Komitetu ds. Weterynaryjnych Produktów L...

  Jak poinformował Główny Inspektoroat Weterynarii, dzięki staraniom Głównego Le...

W związku z przedświątecznym wzrostem zapotrzebowania konsumentów na zakup żywyc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę