Bayer_dekalb_lipiec_2020

Ptasia grypa straszy

10 października 2005

Przygotowania do pożaru w czasie suszy - tak władze USA określają swą nową politykę wobec groźby pandemii ptasiej grypy.

Waszyngton poważnie przejął się zagrożeniem. Podsekretarz stanu Paula Dobriansky w przyspieszonym trybie zaprosiła do Waszyngtonu przedstawicieli ponad 65 państw i organizacji międzynarodowych, by wspólnie z nimi zastanowić się nad sposobami walki z jednym z największych zagrożeń od czasu grypy hiszpanki, która w latach 1918 - 1919 pochłonęła co najmniej 50 mln ofiar. W rozpoczętym w czwartek dwudniowym spotkaniu uczestniczy także delegacja polskiego rządu.

Choć eksperci od dawna ostrzegają, że jeśli ptasia grypa zacznie przenosić się pomiędzy ludźmi, zginąć może od kilku do nawet 100 mln osób na całym świecie, dopiero chaos wywołany przez Katrinę uświadomił Białemu Domowi skalę potencjalnego zagrożenia w razie ogólnonarodowej epidemii ptasiej grypy. Amerykański plan działaniapolega na błyskawicznym gaszeniu ognisk epidemii na całym świecie. Dlatego tak potrzebna jest bliska współpraca z rządami wielu państw.

Waszyngton zdaje sobie jednak sprawę, że obecnie wirusy rozprzestrzeniają się wyjątkowo szybko, i w związku z tym postanowił rozpocząć na dużą skalę przygotowania do przeciwdziałania wybuchowi epidemii w samej Ameryce. W ostatnich tygodniach rząd przyspieszył gromadzenie środków antywirusowych i zaczął pracować nad zwiększeniem zastraszająco niskich możliwości produkcji szczepionek w USA.

Prezydent Bush, który we wtorek ostrzegł naród przed niebezpieczeństwem pandemii, chce m.in. takich zmian w amerykańskim prawie, które umożliwią mu użycie wojska do przymusowej kwarantanny mieszkańców na dotkniętych grypą terenach. Propozycja ta wywołuje krytyczne głosy wśród obrońców swobód obywatelskich w USA.


POWIĄZANE

Sześć lat po pojawieniu się afrykańskiego pomoru świń u polskich dzików resort r...

W poniższym linku (wytyczne ASF-GIW) zamieszczamy wytyczne Głównego Inspektoratu...

Informacje o masowym oddawaniu psów i innych zwierząt towarzyszących do eutanazj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę