aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Śmiertelny przypadek choroby Creutzfeldta-Jakoba

4 lutego 2005

58-letni mężczyzna zmarł na chorobę Creutzfeldta-Jakoba w szpitalu w Poniatowej (Lubelskie). To pierwszy na Lubelszczyźnie śmiertelny przypadek tej choroby - poinformował dr Janusz Słodziński z lubelskiego sanepidu.

Badanie płynu rdzeniowo-mózgowego chorego przeprowadzone w instytucie w Getyndze potwierdziły, że była to choroba Creutzfeldta-Jakoba. Mężczyzna zmarł w środę –  powiedział Słodziński. Choroba Creutzfedta-Jakoba, czyli gąbczaste zwyrodnienie mózgu atakuje centralny układ nerwowy. Jest ludzkim odpowiednikiem "choroby szalonych krów".

Nie jest znana przyczyna zachorowania zmarłego w Poniatowej mężczyzny. To bardzo trudno stwierdzić, ponieważ okres wylęgania się tej choroby może wynosić nawet 30 lat. Mogą być różne możliwości, wcale niekoniecznie zjedzenie mięsa krowy chorej na BSE –  wyjaśnił Słodziński. Dodał, że będą jeszcze prowadzone badania histopatologiczne tkanek zmarłego mężczyzny.

Zmarły był mieszkańcem wsi niedaleko Lublina. W listopadzie ubiegłego roku w ciężkim stanie został przyjęty do lubelskiego szpitala wojskowego. Skarżył się na bóle głowy, kręgosłupa i nóg. Tracił kontakt z otoczeniem. Najpierw był leczony w Lublinie, potem trafił do szpitala w Poniatowej. Nigdy nie wyjeżdżał za granicę. Jego żona powiedziała lekarzom, że nie jadał potraw z surowego mięsa.

Kilka lat temu dwa przypadki zgonu z powodu choroby Creutzfeldta-Jakoba odnotowano w Szpitalu Psychiatryczno- Neurologicznym w Gdańsku. W 1998 r. zmarła tam na tę chorobę kobieta, a w 2000 r. - ok. trzydziestoletni mężczyzna. Lekarze wykluczyli wówczas związek choroby z jedzeniem zakażonej wołowiny.


POWIĄZANE

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Nigeria i Republika Południowej Afryki zgłosiły ...

  Jednym z kluczowych elementów rozporządzenia (UE) 2019/6 jest obowiązek gromad...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę