Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

W cieniu wirusa

24 lutego 2006

H5N1 – to symbol wirusa grypy, na którą powszechnie i od lal chorują ptaki. Jednak dopiero dziś zdobywa on szeroką i złą sławę.

H5N1 – to symbol wirusa grypy, na którą powszechnie i od lal chorują ptaki. Jednak dopiero wtedy gdy najpierw w Azji, a później w Europie zaczęto odnotowywać przypadki przeniesienia choroby z ptaków na ludzi i gdy niektórzy z zarażonych wirusem w wyniku ciężkiej choroby zmarli, symbol H5N1 zaczął zdobywać szeroką i złą sławę.

Dziś w dobie szybkiej wymiany informacji łatwo jest śledzić migrację ptasiej choroby. Specjaliści przewidują, że lada dzień musi ona dotrzeć również do Polski. Nasz kraj jest już otoczony przypadkami upadków dzikich ptaków zarażonych wirusem H5N1. Z dużym prawdopodobieństwem można też sądzić, że ptaki chore na grypę są już na terenie Polski i tylko kwestią czasu jest stwierdzenie u któregoś z padłych dzikich ptaków przyczyny śmierci – ptasiej grypy.

O tym, że sprawa jest poważna świadczą działania ochronne jakie już wprowadziły polskie władze weterynaryjne. Opracowane są procedury, które jasno określają działania jakie będą prowadzone w terenie, na którym zostanie wykryte ognisko choroby. Ale czy to wystarczy? Czy o sposobach postępowania z chorym ptactwem wiedzą drobni hodowcy? Czy ze strachu i nieświadomości nie będą ukrywali przypadków upadków drobiu? Czy w Polsce szczepi się drób przeciwko ptasiej grypie, a jeżeli nie, to dlaczego, mimo zagrożenia z którego zdajemy sobie sprawę od jesieni, nic w tej sprawie nie zrobiono?

Jest jeszcze jeden istotny aspekt epidemii, której dotychczas w Polsce nie ma. Dlaczego właśnie w ostatnich tygodniach nie promowano polskiego mięsa drobiowego za granicą? Przecież w związku z epidemią i wybiciem ogromnych stad drobiu w Azji i niektórych krajach europejskich istnieje zapotrzebowanie na to mięso.

Czy wykorzystamy szansę, zanim zagraniczne rynki zamkną się przed drobiem i przetworami z Polski? I problem ostatni ale najważniejszy, bo przecież wszystko zaczęło się od przeniesienia wirusa z ptaka na człowieka. Co robić by nie zarazić się ptasią grypą? Czy po wykryciu ogniska choroby na terenie naszego kraju jeść drobiowe mięso i jaja? Gdzie robić zakupy by czuć się bezpiecznie?


POWIĄZANE

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...

Unia Europejska (UE) i Stany Zjednoczone (USA) poczyniły znaczne postępy w kieru...

Pod koniec kwietnia odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Wieprzowina” Copa-Cog...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę