Wirus wciąż atakuje

14 listopada 2005

W kolejnych prowincjach w Wietnamie i Chinach wykryto wirusa ptasiej grypy. Arabia Saudyjska zakazała importu ptaków z krajów ościennych.

Kolejne dwie prowincje w Wietnamie (łącznie jest ich już dziewięć) zostały dotknięte chorobą - podały władze sanitarne kraju. W północnej prowincji Hung Yen padło ponad 150 sztuk domowego ptactwa. W prowincji Ninh Binh, gdzie drób padł w dwóch wioskach, przeprowadzone testy wykazały obecność śmiercionośnego wirusa H5N1. W sumie w obydwu prowincjach nakazano wybicie 10 tys. sztuk ptactwa domowego.

Od momentu pojawienia się ptasiej grypy w grudniu 2003 r. w Wietnamie zapadły na tę chorobę 92 osoby, z których 42 nie udało się uratować. Premier Wietnamu Phan Van Khai ogłosił mobilizację wojska i policji do walki z chorobą.

Nowe przypadki wirusa wykryto także u padłego ptactwa domowego w prowincji Hubei w środkowych Chinach. Choroba dotknęła drób w okręgu Jingshan. Od początku października ptasia grypa wystąpiła łącznie w siedmiu chińskich prowincjach. Chiński resort zdrowia przyznał, że przyczyną zgonu 12-letniej dziewczynki w prowincji Hunan w centrum kraju mogło być zarażenie śmiercionośnym wirusem. Przez dłuższy czas uparcie odrzucano taką możliwość. W całej Azji od 2003 r. na ptasią grypę zmarły co najmniej 64 osoby.

W miniony czwartek władze Kuwejtu poinformowały o wykryciu wirusa ptasiej grypy. W związku z tymi wydarzeniami Arabia Saudyjska wprowadziła zakaz importu wszelkich gatunków ptaków pochodzących z państw ościennych. W październiku kraj ten w ramach prewencji zabronił importowania ptaków z Turcji, Rumunii i Iranu.


POWIĄZANE

W centralnej części Francji, w departamencie Loir-et-Cher, na fermie kaczek wykr...

Zarząd KRIR w związku problemami z utylizacją padłych zwierząt wystąpił do minis...

10 czerwca 2019 r. dojdzie do zapowiadanego od dawna zaostrzenia protestu pracow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę