aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

ZATRUCIE AZOTANAMI l AZOTYNAMI

7 grudnia 2001

ZATRUCIE AZOTANAMI l AZOTYNAMI
(Nitrate and nitrite poisoning)


PRZYCZYNY
Nadmierna ilość azotanów i azotynów w paszy, pojenie bydła wodą zanieczyszczoną azotynami i azotanami (zbiorniki wodne i studnie, w pobliżu których składowano nawozy azotowe i gnojowicę), spożycie
przypadkowe nawozów azotowych.

OBJAWY KLINICZNE
W ostrych zatruciach zwierzęta mogą padać nagle, zwykle śmierć poprzedzają silne bóle brzucha, ślinienie, biegunka, napinanie się do oddawania moczu, wzdęcia, duszność, drżenie mięśni, zmiany zabarwienia błon śluzowych w kierunku sinobrunatnego, obniżenie ciepłoty ciała. W przewlekłej formie obserwuje się zmniejszenie apetytu, obniżona wydajność mleczną, zmniejszone przyrosty, zmatowienie włosa, poronienia, zwiększoną śmiertelność noworodków.

ZMIANY ANATOMOPATOLOGICZNE
Często obserwuje się wyciek czekoladowobrunatnej krwi z naturalnych otworów ciała. Przekrwienie i zmiany zapalno-martwicze błon śluzowych przewodu pokarmowego, przekrwienie płuc, wybroczyny na błonach surowiczych.

POMOCNICZE BADANIA LABORATORYJNE
Wykluczyć wąglik! Badanie biochemiczne krwi, poziom methemoglobiny, określenie stężenia azotynów w surowicy, moczu, treści płynnej żwacza, paszy, wodzie pitnej.

LECZENIE
Błękit metylenowy, redukujący methemoglobinę do hemoglobiny w roztworze 2% dożylnie 0,5 ml/kg m.c., sole czyszczące. Pasza bogata w łatwo strawne węglowodany.

ZAPOBIEGANIE
Unikać skarmiania pasz o zawartości azotanów powyżej 0,5% s.m. Nie składować nawozów mineralnych i gnojowicy w pobliżu studni i zbiorników wody pitnej dla bydła.


na podstawie: "Wybrane choroby bydła", Jacek Sikora 


POWIĄZANE

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Nigeria i Republika Południowej Afryki zgłosiły ...

  Jednym z kluczowych elementów rozporządzenia (UE) 2019/6 jest obowiązek gromad...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę