aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Jak przepowiedzieć pogodę, obserwując zwierzęta?

3 grudnia 2015

Zdarza się, że telewizyjne lub radiowe prognozy pogody się mylą, wprowadzając nas w błąd. Tymczasem w okresie wypoczynkowym wiarygodne wiadomości na temat temperatury, deszczu lub słońca są dla nas bardzo ważne. Skoro nie wierzymy meteorologom, może warto zwrócić uwagę na tradycyjne metody przewidywania pogody, czyli obserwować zachowania zwierząt...

Mrówki

Mrówki doskonale potrafią przewidzieć obfite deszcze i powodzie. Gdy pospiesznie wracają do mrowisk i zatykają wejścia do kopców – czeka nas ulewa. Jeżeli jednak nerwowo rozbiegają się po okolicy, wchodzą na drzewa, po czym opuszczają mrowisko – jest to niechybny znak, że wkrótce opuszczone przez nie miejsce zaleje woda.

Pająk

Jeśli mamy już dosyć strug deszczu lejących się z nieba i tęsknie wypatrujemy promieni słonecznych – należy pilnie obserwować pająki. Jeśli, mimo deszczu, zaczynają na powrót tkać swoje pajęczyny – jest to znak, że lada moment zacznie się przejaśniać.

Komar

Gdy komary gryzą nas bezlitośnie, krążą całymi chmarami, nie dając w lecie cieszyć się spokojnym wieczorem w romantycznej scenerii – jest to pewny znak, że choć je przeklinamy – przyniosą nam swoją zapalczywością następnego dnia piękną, słoneczną, ciepłą i bezdeszczową pogodę.

Pies

Nawet wśród najodważniejszych brytanów zdarzają się egzemplarze, które panicznie boją się burzy. A że psy wyczuwają gwałtowną zmianę pogody na parę godzin wcześniej – wystarczy bacznie przyglądać się ich zachowaniu. Jeśli psiak nie lubi deszczu i błyskawic – schowa się w jakieś ciemne, bezpieczne miejsce, z którego żadna siła nie będzie w stanie go wyciągnąć. Jeśli śpi spokojnie na grzbiecie – pogoda będzie ładna.

Ptaki

Obserwowanie zachowania ptaków jest najlepszą metodą przewidywania pogody, są one bowiem wyjątkowo czułe na zmiany atmosferyczne. Deszcze i burze zwiastują ptaki „uciekające” z otwartych przestrzeni i chowające się na gałęziach leśnych drzew lub w gniazdach. Kończą także swoje „trele” – skąd wzięło się popularne powiedzenie o „ciszy przed burzą”. Jeśli ranem słyszymy ich wesoły śpiew – to znak rychłego polepszenia pogody. Ptaki również z powodzeniem mogą zastąpić nam zegarek. Ich śpiew milknie zawsze pół godziny przed zachodem słońca

Żaba

Żaby spokojnie mogą zastąpić nam barometr. Są wyjątkowo czułe na wilgoć, którą bardzo lubią. Przed burzą wychodzą z wody na brzeg, stadami opuszczają swoje kryjówki. Ich głośny krzyk także wróży deszcz. Spokojny rechot to znak ładnej pogody. Gdy żaby milczą zamiast dawać wieczorne koncerty – nadchodzi gwałtowne ochłodzenie.

Jaskółki

Te popularne ptaki to najbardziej znane „barometry” świata zwierzęcego. Wysokość ich lotu to najlepsza prognoza pogody. Gdy latają wysoko - oznacza to ciepły i słoneczny dzień, gdy jaskółki zniżają się, zmieniając obszar swoich polowań na drobne owady, które wyczuwają wilgoć i chowają się przed deszczem jak najbliżej ziemi – to najlepszy dowód, że przyda nam się parasol.

Wąż

Obserwacja tych gadów pozwoli nam uniknąć zaskoczenia trzęsieniem ziemi. Węże charakteryzują się bowiem wyjątkową wrażliwością sejsmologiczną. Przeczuwają wstrząsy dużo szybciej niż inne zwierzęta, nawet trzy do pięciu dni przed trzęsieniem ziemi i, niezależnie od panującej pogody, pospiesznie opuszczają swoje legowiska, uciekając do miejsc oddalonych nawet o 100 km. Również koniki polne są bardziej czułe nawet na mikrowstrząsy niż współczesne przyrządy sejsmograficzne.

Kot

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z podwórkowym kocurem, czy wypieszczonym domowym pupilem – warto obserwować zachowanie kotów, żeby przewidzieć, czy potrzebna nam będzie parasolka i kalosze. Kot starannie wylizujący swoje futro lub kładący się na grzbiecie – to znak bezchmurnego nieba, drapanie pazurami mebli i niechęć do spacerów wróży szybki deszcz.

Ślimaki

Mimo, że poruszają się powoli – i tak warto je obserwować. Jeśli opuszczają ziemię i mozolnie wspinają się na konary drzew, płoty lub ściany - czeka nas nie tylko drobny letni deszczyk, ale i parodniowe załamanie pogody.

Kury

A co robią kury, przeczuwając nadchodzący deszcz? Przede wszystkim „kąpią” się w piasku, są nerwowe i agresywne, zaczepiając się nawzajem, a w kurniku niemal biją się o zajęcie jak najwyższych żerdzi. Gdy spokojnie wracają do kurnika jeszcze przed zachodem słońca – następny dzień będzie słoneczny i ciepły.POWIĄZANE

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Tak naprawdę mija już rok, kiedy w sposób prawie niezauważony dla opinii publicz...

Chiny rozpoczęły walkę z maszynami rolniczymi niskiej jakości, a tamtejsze Minis...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę