aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Kawior ze ślimaków

5 stycznia 2009
Kawior to solona, w odpowiedni sposób, ikra ryb. Lecz nie każda ikra może być nazwana kawiorem. Wyróżnia się oficjalnie dwa rodzaje tego delikatesu: kawior czarny (eng. Black caviar; rus. Tchernaya ikra) oraz kawior czerwony (rus. Krasnaya ikra). Miano czarnego kawioru przysługuje wyłącznie przetworzonej ikrze pozyskanej z ryb jesiotrowatych. Natomiast kawior czerwony pochodzi od łososi, głównie pacyficznych.
Od początku połowy XX wieku obserwowany jest gwałtowny spadek liczebności poszczególnych gatunków ryb jesiotrowatych, który zagraża ich istnieniu. Wymusiło to wprowadzenie ostrego limitowania połowów jesiotrów. Powstały nawet specjalne krzyżówki hodowlane, z których najbardziej znany jest bester - hybryd bieługi i sterleta. Okazało się że, mogą one być również źródłem kawioru, niewiele ustępującego pod względem jakości pozyskiwanemu od ryb pochodzących z warunków naturalnych.

Nowym faworytem dla rybiego kawioru jest Snail Caviar!

Historia

Ślimaki były jednymi w pierwszych zwierząt spożywanych przez człowieka. Świadczą o tym wykopaliska archeologiczne i pozostałości skamieniałych pustych muszli. Podobno pierwszymi smakoszami ślimaczego mięsa byli właśnie Rzymianie, którzy odkryli jego walory smakowe i lecznicze. Im też przypisuje się powstanie „helikultury”, czyli hodowli mięczaków. Pod pojęciem "helicultura" należy rozumieć całokształt zagadnień naukowo-badawczych, zootechnicznych oraz gospodarczych związanych z fermową hodowlą i chowem lądowych ślimaków jadalnych z rodzaju Helix.
Współczesna intensywna hodowla fermowa różnych podgatunków Helix aspersa została zapoczątkowana pod koniec lat 70-tych ubiegłego wieku, jako odpowiedź na brak surowca spożywczego pochodzącego z jego populacji naturalnych, które zostały objęte ścisłą ochroną gatunkową. Duża przydatność Helix aspersa do hodowli fermowej wyraża się w bardzo wysokiej efektywności jego rozrodu, szybkim tempie wzrostu i doskonałym wykorzystaniem roślinnych mieszanek paszowych. Ważnym atutem jest wysoka odziedziczalność tak ważnych cech produkcyjnych, jak wiek dojrzewania, masa ciała ślimaka dojrzałego, masa ciała po hibernacji, średnia masa jaja i wylęgu.
Udowodniono poprzez praktykę hodowlano-gospodarczą prywatnych ferm i zakładów przetwórczych, że hodowla Helix aspersa w Polsce stała się nową, opłacalną gałęzią produkcji zwierzęcej.

Hodowla

W odróżnieniu od samych winniczków żyjących w naturze, hodowcy ślimaków afrykańskich nie mają więc powodów do narzekań. Te przeznaczone do konsumpcji pochodzą prawie wyłącznie z niewoli. Ich mięso jest bardziej kruche i delikatniejsze w smaku. Natomiast w organizmach dziko żyjących mięczaków mogą kryć się groźne pasożyty. Ślimak „Winniczek, jest kłopotliwy w hodowli. W warunkach naturalnych dojrzewa około 36 miesięcy.
Natomiast cykl hodowlany ślimaka afrykańskiego Helix aspersa wynosi 5-7 miesięcy.
Ślimak hodowlany ratuje od wyginięcia populację winniczka pozyskiwanego do tej pory w Polsce z natury. Dodatkowy aspekt hodowli to możliwość prowadzenia jej przez cały rok. Hodowla ślimaka ma tę przewagę nad innymi znanymi w Polsce hodowlami (świnie, drób itp.), że zajmuje niewielką powierzchnię, nie wymaga dużych nakładów finansowych, utrzymana w odpowiednich warunkach sanitarnych nie jest uciążliwa zapachowo oraz nie wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym.
Ślimaki hodowane są w specjalny środowisku w którym występuje bujna roślinność i naturalna poranna rosa. Dodatkowe mieszanki paszowe sporządzane są z wyselekcjonowanych ekologicznych ziaren zbóż z domieszka specjalnych ziół.
Mięczaki doglądane są osobiście, hodowcy oferują przy tym mięso i jajeczka dla wyszukanych smakoszy, aby sprawić im największą przyjemność!


Snail Caviar – Kawior ze ślimaków!

Kawior ślimaczy wytwarzany jest z jajeczek ślimaka afrykańskiego. Każdy ślimak znosi raz w roku średnio około 100 jaj, co stanowi około 4 gramów.
Z wielką cierpliwością hodowcy zobowiązani są do zebrania jajeczek jedno po drugim, a następnie, po skrupulatnym czyszczeniu, sortowaniu, myciu ręcznie, przebierają dokładnie tak aby zachować tylko jaja dobrej jakości. Dlatego, w celu wyprodukowania kilograma kawioru z jaj ślimaków, potrzeba około 26000 sztuk starannie wybranych lśniący białych perłowych jajeczek.
Następnym krokiem jest laboratorium, gdzie poddawane są procesowi leżakowania w solance najwyższej jakości. Tu wyodrębniony zostaje smak o niepowtarzalnej nucie leśnego deszczu z grzybowo dębowym posmakiem, przeplatający się zapachem i aromatem naturalnych ekologicznych lasów Polski. Pakowanie i przygotowywane jest zgodne z normami Wspólnoty Europejskiej przy udziale wyspecjalizowanego zakładu produkcyjnego.
Snails Caviar dostępny jest w małych przezroczystych 30 gramowych słoiczkach lub puszkach, zamkniętych próżniowo w temperaturze + / - 4 °C, co daje gwarancje bezpieczeństwa sanitarnego i pozwala na zachowanie subtelnego aromatu kawioru.
W efekcie 50 g ślimaczego kawioru kosztuje mniej więcej 300 zł.

EXCLUSIV AROMAT

Próbując tego specjału wyobraźnia będzie odczuwała nowe źródło inspiracji.
Doświadczając delikatnego smaku, zaskakując się nowym wyrażeniem małych perełkowych kulek, wybuchających podniebieniu, przygotujcie się na rozkwit subtelnego savours.

Możesz cieszyć się ślimaczym kawiorem bez niczego lub dotknąć go odrobiną śmietany i delektować się nim z łyżki, lub na toście. Można również użyć twórczej iskry na delikatne przygotowywania posiłków.

Ślimaczy kawior z całą pewnością zostałby uznany w Starożytności „Ambrozją” rozpływającą się w ustach, dającą moc ciału i umysłowi!

Aby skosztować Snail Caviar!
Wyciąć cienkie kwadraty chleba żytniego.
Top je z odrobiną śmietany dwukrotnie.
Połóż ślimaczy kawior ziarna na górę.
Pieprz i lekko je dodać odrobiną Guérande de sel.
Podać z białym winem z winorośli lub szampanem Brut.

Unikaj używania srebrnych sztućców. Ważną rzeczą jest, aby kosztować kawior w plusowej temperaturze. Lepiej wyjąć słoiczek z lodówki godzinę wcześniej i otworzyć go w ostatniej chwili.

Podsumowując można stwierdzić, że świat kawioru jest bardzo bogaty i charakteryzuje się podobnie jak gusta jego smakoszy ogromną różnorodnością. W związku z tym firmy produkujące kawior stoją przed wysokim wyzwaniem, aby sprostać wymaganiom potencjalnych klientów, szukających nowych doznań kulinarnych!

POWIĄZANE

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Tak naprawdę mija już rok, kiedy w sposób prawie niezauważony dla opinii publicz...

Chiny rozpoczęły walkę z maszynami rolniczymi niskiej jakości, a tamtejsze Minis...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę