Największe gospodarki świata w 2050 roku

3 grudnia 2015
Departament badań globalnych banku HSBC opublikował właśnie raport, w którym jego specjaliści przewidują powstanie i upadek światowych gospodarek w ciągu najbliższych 40 lat.

Z raportu wynika, że największą gospodarką świata w 2050 roku będą Chiny, a na drugie miejsce spadną Stany Zjednoczone. To nie jest niespodzianką – od czasu reform w Chinach w latach 1980-tych, ekonomiści wielokrotnie mówili, że jest to tylko kwestią czasu, by chińska gospodarka prześcignęła amerykańską.

Jednak jest kilka niespodzianek wśród mniejszych państw rozwijających, na które zwrócili uwagę specjaliści z HSBC:

* Do 2050 roku Filipiny przeskoczą 27 miejsc, by stać się szesnastą największą gospodarką na świecie.

* Gospodarka Peru, rosnąc o 5,5 procent każdego roku, przeskoczy o 20 miejsc, lądując na 26-ej pozycji – przed Iranem, Kolumbią i Szwajcarią. Wśród innych państw, które będą miały wysokie wyniki znajdą się Egipt (15 miejsc w górę na 20.), Nigeria (dziewięć miejsc w górę na 37.), Turcja (sześć miejsc wyżej na 12.), Malezja (17 miejsc wyżej na 21.) oraz Ukraina (19 miejsc wyżej na 45.).

* Pracująca Japonia straci na sile do 2050 roku, ale ekonomiści HSBC przewidują, że wciąż będzie znajdować się w gronie najmocniejszych gospodarek świata, spadając tylko o jedno miejsce i zajmując czwartą pozycję w przyszłych notowaniach. Na miejsce trzecie przed Japonią wskoczą natomiast Indie.

* HSBC przewiduje, że największym przegranym następnych czterdziestu lat będą niestety wysoko rozwinięte gospodarki europejskie. Ich pracująca część społeczeństwa będzie się kurczyć, a pozycja w światowym rankingu będzie coraz niższa, przy jednoczesnym wzroście państw rozwijających się. Tylko pięć państw europejskich znajdzie się w pierwszej dwudziestce największych gospodarek świata, choć obecnie jest ich tam osiem. Największe spadki odczują państwa północnej części Europy: Dania spadnie na miejsce 56. (minus 29 miejsc), Norwegia zajmie miejsce 48. (minus 22), Szwecja trafi na pozycję 38. (minus 20), a Finlandia uplasuje się na 57. miejscu (minus 19).

Lista największych gospodarek świata w 2050 roku wg HSBC (zmiana w rankingu w porównaniu do 2010 r.)

1) Chiny   (+2)

2) Stany Zjednoczone     (-1)

3) Indie     (+5)

4) Japonia   (-2)

5) Niemcy  (-1)

6) Wielka Brytania    (-1)

7) Brazylia    (+2)

8) Meksyk    (+5)

9) Francja    (-3)

10) Kanada (bez zmian)

11) Włochy    (-4)

12) Turcja  (+6)

13) Korea Południowa  (-2)

14) Hiszpania   (-2)

15) Rosja  (+2)

16) Filipiny  (+27)

17) Indonezja  (+4)

18)  Australia  (-2)

19) Argentyna  (2)

20) Egipt  (+15)

21) Malezja  (+17)

22) Arabia Saudyjska (+1)

23) Tajlandia  (+6)

24) Holandia  (-9)

25) Polska  (-1)

26) Peru   (+20)

27) Iran    (+7)

28) Kolumbia  (+12)

29) Szwajcaria  (-9)

30) Pakistan  (+14)

- Jeśli odłożymy na bok cykliczność, istnieją dwa sposoby, w jakie mogą rosnąć gospodarki; albo zwiększa się część produkcyjna społeczeństwa poprzez rozrost pracującej części populacji, albo każda osoba staje się bardziej produktywna – czytamy w raporcie HSBC.

Inaczej mówiąc, długoterminowe trendy gospodarcze kształtowane są przez demografię i wielkość naszej pracującej części społeczeństwa wraz ze wzrostem możliwości napinania tych mięśni. Duże znaczenie mają też czynniki, które znajdują się w dalszej części tego równania, czyli możliwości edukacyjne społeczeństwa, demokratyczne rządy oraz silne i skuteczne prawo (zastrzeżenie, które dotyczy wysokiej pozycji Chin i Arabii Saudyjskiej).

- Otwarcie przyznajemy, że przy tych przewidywaniach zakładamy istnienie rządów, które będą budować na bazie swych ostatnich postępów i będą skupione na wzroście standardu życia swojej populacji – napisali autorzy raportu. – Oczywiście może to być zbyt gładki sposób patrzenia na świat – przyznali.

Specjaliści HSBC zaznaczają też, że kluczowe czynniki, które mogą wykoleić szybko przesuwające się w górę listy gospodarki świata to: wojna, ograniczenia zużycia energii, zmiany klimatyczne oraz rosnące bariery w przemieszczaniu się populacji poza granice kraju.POWIĄZANE

Inteligentna doniczka zapewni świeże zioła i warzywa przez cały rok. Parametrami...

Firmy Frigo Logistics i Nestlé odnotowały 3-krotny wzrost wolumenu dostaw roślin...

Własna posiadłość większa niż niektóre kraje na świecie, prywatna kopalnia litu,...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę