aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Największe gospodarki świata w 2050 roku

3 grudnia 2015
Departament badań globalnych banku HSBC opublikował właśnie raport, w którym jego specjaliści przewidują powstanie i upadek światowych gospodarek w ciągu najbliższych 40 lat.

Z raportu wynika, że największą gospodarką świata w 2050 roku będą Chiny, a na drugie miejsce spadną Stany Zjednoczone. To nie jest niespodzianką – od czasu reform w Chinach w latach 1980-tych, ekonomiści wielokrotnie mówili, że jest to tylko kwestią czasu, by chińska gospodarka prześcignęła amerykańską.

Jednak jest kilka niespodzianek wśród mniejszych państw rozwijających, na które zwrócili uwagę specjaliści z HSBC:

* Do 2050 roku Filipiny przeskoczą 27 miejsc, by stać się szesnastą największą gospodarką na świecie.

* Gospodarka Peru, rosnąc o 5,5 procent każdego roku, przeskoczy o 20 miejsc, lądując na 26-ej pozycji – przed Iranem, Kolumbią i Szwajcarią. Wśród innych państw, które będą miały wysokie wyniki znajdą się Egipt (15 miejsc w górę na 20.), Nigeria (dziewięć miejsc w górę na 37.), Turcja (sześć miejsc wyżej na 12.), Malezja (17 miejsc wyżej na 21.) oraz Ukraina (19 miejsc wyżej na 45.).

* Pracująca Japonia straci na sile do 2050 roku, ale ekonomiści HSBC przewidują, że wciąż będzie znajdować się w gronie najmocniejszych gospodarek świata, spadając tylko o jedno miejsce i zajmując czwartą pozycję w przyszłych notowaniach. Na miejsce trzecie przed Japonią wskoczą natomiast Indie.

* HSBC przewiduje, że największym przegranym następnych czterdziestu lat będą niestety wysoko rozwinięte gospodarki europejskie. Ich pracująca część społeczeństwa będzie się kurczyć, a pozycja w światowym rankingu będzie coraz niższa, przy jednoczesnym wzroście państw rozwijających się. Tylko pięć państw europejskich znajdzie się w pierwszej dwudziestce największych gospodarek świata, choć obecnie jest ich tam osiem. Największe spadki odczują państwa północnej części Europy: Dania spadnie na miejsce 56. (minus 29 miejsc), Norwegia zajmie miejsce 48. (minus 22), Szwecja trafi na pozycję 38. (minus 20), a Finlandia uplasuje się na 57. miejscu (minus 19).

Lista największych gospodarek świata w 2050 roku wg HSBC (zmiana w rankingu w porównaniu do 2010 r.)

1) Chiny   (+2)

2) Stany Zjednoczone     (-1)

3) Indie     (+5)

4) Japonia   (-2)

5) Niemcy  (-1)

6) Wielka Brytania    (-1)

7) Brazylia    (+2)

8) Meksyk    (+5)

9) Francja    (-3)

10) Kanada (bez zmian)

11) Włochy    (-4)

12) Turcja  (+6)

13) Korea Południowa  (-2)

14) Hiszpania   (-2)

15) Rosja  (+2)

16) Filipiny  (+27)

17) Indonezja  (+4)

18)  Australia  (-2)

19) Argentyna  (2)

20) Egipt  (+15)

21) Malezja  (+17)

22) Arabia Saudyjska (+1)

23) Tajlandia  (+6)

24) Holandia  (-9)

25) Polska  (-1)

26) Peru   (+20)

27) Iran    (+7)

28) Kolumbia  (+12)

29) Szwajcaria  (-9)

30) Pakistan  (+14)

- Jeśli odłożymy na bok cykliczność, istnieją dwa sposoby, w jakie mogą rosnąć gospodarki; albo zwiększa się część produkcyjna społeczeństwa poprzez rozrost pracującej części populacji, albo każda osoba staje się bardziej produktywna – czytamy w raporcie HSBC.

Inaczej mówiąc, długoterminowe trendy gospodarcze kształtowane są przez demografię i wielkość naszej pracującej części społeczeństwa wraz ze wzrostem możliwości napinania tych mięśni. Duże znaczenie mają też czynniki, które znajdują się w dalszej części tego równania, czyli możliwości edukacyjne społeczeństwa, demokratyczne rządy oraz silne i skuteczne prawo (zastrzeżenie, które dotyczy wysokiej pozycji Chin i Arabii Saudyjskiej).

- Otwarcie przyznajemy, że przy tych przewidywaniach zakładamy istnienie rządów, które będą budować na bazie swych ostatnich postępów i będą skupione na wzroście standardu życia swojej populacji – napisali autorzy raportu. – Oczywiście może to być zbyt gładki sposób patrzenia na świat – przyznali.

Specjaliści HSBC zaznaczają też, że kluczowe czynniki, które mogą wykoleić szybko przesuwające się w górę listy gospodarki świata to: wojna, ograniczenia zużycia energii, zmiany klimatyczne oraz rosnące bariery w przemieszczaniu się populacji poza granice kraju.POWIĄZANE

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Tak naprawdę mija już rok, kiedy w sposób prawie niezauważony dla opinii publicz...

Chiny rozpoczęły walkę z maszynami rolniczymi niskiej jakości, a tamtejsze Minis...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę