aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Polskie cydry w natarciu

3 grudnia 2015
„Takiego hitu nikt się nie spodziewał” – o tych słowach marzą polscy producenci i dystrybutorzy win i napojów winiarskich, którzy w tym roku zdecydowali się uruchomić produkcję cydrów. Olbrzymi sukces wdrożeń ostatnich lat na Bałkanach czy w Beneluksie wróży sukces. Jaka będzie rzeczywistość, okaże się za około pół roku, po analizie pierwszych kompleksowych zestawieniach raportów sprzedażowych. Polska Rada Winiarstwa intensywnie wspiera działania polskich producentów m.in. poprzez zachęcanie ich do ubiegania się o nadanie cydrom oznaczenia znakiem jakości „Poznaj Dobrą Żywość”. – Bogatszy, szeroki i wysoko jakościowy asortyment produktów oraz wprowadzanie nowości są działaniami, które służą konsumentowi i odpowiadają na jego potrzeby – podkreśla Elżbieta Pawłowska, dyrektor biura PRW. – Cydry są też szansą na zagospodarowanie nadprodukcji wyśmienitych polskich jabłek. A to z kolei wygeneruje dodatkowe korzyści dla sadowników i dodatkowe wpływy dla budżetu państwa.
Sezon letni to czas sprzedażowy napojów lekkich, orzeźwiających, przeznaczonych do bezpośredniej konsumpcji, najlepiej po schłodzeniu. Dlatego właśnie na ten okres zaplanowano cydrową ekspansję. Producenci, którzy swoją linię asortymentową rozszerzyli o ten produkt to Bartex Sp. z o.o. Sp. k., Ambra S.A. oraz Warwin S.A. Przeszkodą może okazać się trudność w dotarciu do klienta ze względu na ograniczenia w promocji i reklamowaniu (ze względu na restrykcyjną ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi). Polska Rada Winiarstwa nie szczędzi wysiłków, aby wesprzeć producentów i udzielić konsumentom rzetelnej i miarodajnej wiedzy o nowym produkcie. Takim działaniem była m.in. konferencja prasowa „Wino dobre na wszystko”, która odbyła się w czerwcu br. w Ministerstwie Rozwoju Rolnictwa i Wsi w Warszawie. Podczas wydarzenia najlepsi polscy eksperci dyskutowali o stanie i przyszłości polskiej branży winiarskiej i poruszyli m.in. tematykę cydrów. Konferencja odbyła się pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ponadto Polska Rada Winiarstwa zachęca producentów cydrów do rozpoczęcia  starań o nadanie ich napojom oznaczenia „Poznaj Dobrą Żywność”. Ten symbol jest informacją o wysokiej jakości produktów żywnościowych i mogą go uzyskać jedynie wyroby, które spełniają kryteria, opracowane przez Kolegium Naukowe ds. jakości produktów żywnościowych. Oznaczenie „Poznaj Dobrą Żywość” jest informacją, która ma pomagać konsumentowi w wyborze odpowiedniego dla niego produktu. A jednym z atrybutów polskich cydrów jest właśnie ich wysoka jakość (nasze prawo ma bardzo restrykcyjne normy jakościowe w porównaniu do innych państw Unii Europejskiej).
Firma Bartex Sp. z o.o. Sp. k. w czerwcu br wprowadziła na polski rynek „Desire Cydr”. Wcześniej, od ponad dwóch lat ten produkt był wysyłany na eksport: na rynki Unii Europejskiej, do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Chin i Japonii i cieszy się tam stałym, dużym zainteresowaniem konsumentów.
„Desire Cydr” to lekki napój jabłkowy, półsłodki i półmusujący, gazowany. Wytwarzany jest ze świeżo wyciśniętego soku jabłkowego lub z koncentratu soku jabłkowego i poddawany procesowi naturalnej fermentacji. Zawartość alkoholu to 5%. Sprzedawany jest w butelkach szklanych o pojemności 275 ml. Firma zakłada, że cena w punktach detalicznych nie przekroczy 3,90 zł za butelkę 275 ml. Szeroka dystrybucja jest prowadzona zarówno w kanale tradycyjnym, jak i nowoczesnym.
Firma Ambra S.A. oferuje swoim klientom „Cydr Lubelski”. To lekki napój alkoholowy o wyjątkowym charakterze i doskonałym połączeniu naturalnie owocowego smaku z intensywnie orzeźwiającym aromatem. Produkt powstaje ze świeżych jabłek, a dzięki swojej naturalności i lekkości stanowi znakomitą alternatywę zarówno dla piwa, jak i wina, będąc najlepszym wyborem na wszystkie swobodne spotkania i na każdą okazję. Podany mocno schłodzony, idealnie sprawdzi się zatem w czasie upalnych dni i letnich wieczorów z wyczuciem pobudzając wyobraźnię oraz inspirując do przyjemnego spędzania czasu. Jest sprzedawany w szklanych butelkach o pojemności 1 l w rekomendowanej cenie detalicznej 9,99 zł. Zawartość alkoholu to 4,5%. Dystrybucja jest prowadzona w kanale tradycyjny, nowoczesny oraz sieci HoReCa.
Firma Warwin S.A. cydry produkuje od maja br. „Warka Cider” produkowany jest z świeżo wytłoczonego soku z jabłek, który następnie poddawany jest procesowi fermentacji. Ten produkt jest naturalny, lekko gazowany i zawiera 4,5% alkoholu. Dostępny jest w butelce 330 ml w sugerowanej cenie detalicznej ok. 3 zł. Jednocześnie Warwin S.A. rozpoczął także produkcję „Warka Perry”, czyli gruszkowa odmiana kategorii, wyprodukowanej na bazie soku gruszkowego.


Elżbieta Pawłowska, dyrektor biura Polskiej Rady Winiarstwa
„Według ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami organizacji rynku wina Dz.U. 2011 Nr 120 poz. 690 cydr to fermentowany  napój winiarski o rzeczywistej zawartości alkoholu od 1,2% do 8,5% objętościowych, otrzymany w wyniku fermentacji alkoholowej nastawu na cydr (z jabłek, moszczu jabłkowego, soku lub zagęszczonego soku jabłkowego), bez dodatku alkoholu. Przy czym udział soku lub moszczu nie może być mniejszy niż 60% objętościowych. Może być słodzony sacharozą, glukozą, fruktozą,  cukrem palonym, miodem lub poprzez dodanie soku jabłkowego czy zagęszczonego soku jabłkowego. Dopuszczone jest również zastosowanie substancji słodzących określonych w przepisach o bezpieczeństwie żywności i żywienia, co jest kwestią ważną m.in. dla diabetyków. Nie można natomiast dodawać żadnych aromatów, ponieważ aromaty zmieniają charakter napoju jabłkowego lub gruszkowego. Ta sama definicja dotyczy perry, z tą różnicą, że perry powstaje z gruszek.POWIĄZANE

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Tak naprawdę mija już rok, kiedy w sposób prawie niezauważony dla opinii publicz...

Chiny rozpoczęły walkę z maszynami rolniczymi niskiej jakości, a tamtejsze Minis...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę