Rady, porady...

9 listopada 2005

BIAŁE PIECZYWO  wiele rodzajów pieczywa ma mało tłuszczu, a dużo skrobi, która jest ważnym źródłem energii. Białe pieczywo ma więcej wapnia od razowego, a niektóre rodzaje bułek są dobrym źródłem kwasu foliowego. Bułka ma mało błonnika oraz mało witaminy B i żelaza w porównaniu z razowcem. Idealnym rozwiązaniem jest łączenie w diecie obu rodzajów pieczywa.

ZIEMNIAKI
mają mało tłuszczu i kalorii, a przy tym są bardzo sycące. Z przeprowadzonych badań wynika, że są trzy razy bardziej sycące niż białe pieczywo, a cukier uwalnia się z nich wolniej. Wskazane są dla tych, którzy chcą zrzucić kilogramy. Dietetycy zalecają nie dodawać masła do pieczonych ziemniaków i wystrzegać się frytek.

CZEKOLADA okazuje się, że psychologiczne korzyści ze spożywania czekolady są tak duże, że warto zapomnieć o jej szkodliwym wpływie na nasze zdrowie. Co więcej, kakao z czekolady zawiera ponad 600 różnych substancji w tym niezwykle ważne przeciwutleniacze chroniące przed chorobami serca i rakiem. Jak twierdzą niektórzy naukowcy, kształt i nadzienie czekoladki to klucz
do poznania stanu umysłu i charakteru. Należy kupować tylko dobrej jakości czekoladę,
która ma przynajmniej 70% masy kakaowej. Czekolada mleczna zawiera dużo wapnia. Najlepsza jest jednak ciemna i gorzka, z dużą ilością miedzi, żelaza i magnezu. Jedna mała cząsteczka czekolady to 37 kalorii. Nie jest tak odżywcza jak suszone owoce czy batony z chrupkami zbożowymi. Trzeba być powściągliwym i spożywać nie więcej niż jedną tabliczkę tygodniowo.

ORZECHY zawierają dobre tłuszcze nienasycone i witaminę E – niezbędne twemu sercu. Niepalone dostarczą dużo więcej kwasu foliowego niż brokuły, a orzechy brazylijskie (nerkowce) to znakomite źródło selenu uważanego za pierwiastek chroniący przed rakiem i zawałami serca. Migdały mają mnóstwo wapnia, cynku i magnezu potrzebnego włosom, układowi nerwowemu i mięśniowemu.
Jednak należy unikać orzechów solonych oraz tych z dodatkiem tłuszczu czy miodu. Pamiętajmy też, że mała garstka orzechów to przynajmniej 160 kalorii.

BEZSENNOŚĆdobrym sposobem na przywołanie snu jest wypicie wieczorem 1 filiżanki ciepłego napoju z jabłek (w 1 litrze trzeba ugotować 2 całe jabłka ze skórą). Niezłe rezultaty osiągniemy też jedząc przed snem coś słodkiego lub mącznego – miód lub figi też działają uspokajająco.


POWIĄZANE

Trudno przewidzieć, co się wydarzy w świecie motoryzacji, gdy każdy rok przynosi...

Wysoki poziom bezpieczeństwa, jaki zapewniają inteligentne auta, nie jest wyłącz...

Producenci lodów stawiają na innowacje. Na rynku można już znaleźć lody, które n...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę