Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Rak żywi się cukrem?

3 grudnia 2015
Cukier jest nie tylko pierwszym źródłem nadmiaru kalorii w Stanach Zjednoczonych. Najnowsze badania pokazują bowiem, że komórki raka posilają się fruktozą z syropu kukurydzianego. Jeszcze jeden dobry powód, aby go unikać.

Potwierdza to wyniki prac przeprowadzonych kilka lat temu przez naukowców z University of California, Los Angeles, którzy odkryli, że komórki raka trzustki posługują się fruktozą, aby się dzielić i reprodukować.

Co więcej, komórki nowotworowe, które były „karmione” glukozą i fruktozą, posługiwały się tymi cukrami w zupełnie inny sposób. Badania zostały opublikowane w Cancer Research.

Dr Anthony Heaney z Jonsson Cancer Center wyjaśnia: odkrycia te pokazują, że komórki nowotworowe bardzo wyraźnie metabolizują fruktozę, aby zwiększyć proliferację. Komórki raka bardzo lubią również glukozę, ale proliferują jedynie z fruktozą.

Ma to wielkie znaczenie dla pacjentów, biorąc pod uwagę szeroką obecność fruktozy w diecie obywateli państw uprzemysłowionych. Amerykanie pochłaniają niewiarygodne ilości tego cukru, przede wszystkim w syropie kukurydzianym, który jest miksem fruktozy i glukozy, powszechnie używanym w napojach gazowanych, chlebie i przetworzonej żywności.

Dodajmy jeszcze, że American Heart Association stwierdza, że zbyt wielkie ilości cukru, niezależnie od jego rodzaju, nie tylko zwiększają obwód talii, ale także podnoszą ryzyko zawału serca oraz udaru mózgu.

Kilka stanów w USA, włączając w to Kalifornię i Nowy Jork, rozważa nałożenie podatków na dosładzane napoje, aby pomóc pacjentom cierpiącym z powodu chorób związanych z otyłością. Niestety, inicjatywy te są skutecznie blokowane przez lobby firm produkujących tego typu napoje, które twierdzą, że cukier to tylko cukier.POWIĄZANE

To już druga rocznica współpracy znanej sieci restauracji Salad Story i Foodsi, ...

Szanghajski startup CellX zajmujący się sztucznym mięsem uruchomił pierwszą pilo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę