aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Susza mogła być przyczyną upadku wielu cywilizacji

23 sierpnia 2013
300-letnia susza mogła być przyczyną upadku wielu śródziemnomorskich kultur. W tym samym czasie upadła cywilizacje Hetytów, nastał kres kultury mykeńskiej i starożytnych nadmorskich osad egipskich - podał portal losyziemi.pl.

Wyniki badania opublikowane w czasopiśmie „Plos One” dowodzą, że długoletnia susza mogła doprowadzić do upadku wielu wschodnich cywilizacji śródziemnomorskich, w tym kultury Hetytów – ludu, który zamieszkiwał region Anatolii.Zatracony złoty okres
Starożytne imperium Hetytów upadło około 1200 lat p.n.e., w tym samym czasie, w którym nastał kres kultury mykeńskiej i tajemnicze ludy morza natarły na Egipt. W ciągu następnych 400 lat starożytne miasta zostały spalone i nigdy już ich nie odbudowano. Ale przyczyny upadku były do tej pory owiane tajemnicą i nie do końca wyjaśnione.

Niektórzy archeolodzy uważali, że upadek cywilizacji spowodowany był trudnościami ekonomicznymi, inni twierdzili, że odpowiedzialne było tsunami, trzęsienia ziemi czy susze. Na tych ostatnich skupili się niedawno francuscy naukowcy. O ile jednak dotychczas zakładano, że jeśli to susza przyczyniła się do upadku, to była ona krótkotrwała, to teraz wysnuto wnioski, że doprowadził do niej prawie 300-letni brak opadów.

Mega susza

Żeby dowiedzieć się dokładnie, jaka pogoda panowała w 1200 r. p.n.e., archeolodzy z Uniwersytetu Tuluza III – Paul Sabatier z Dawidem Kaniewskim – zebrali osady ze słonego jeziora Larnaka na Cyprze. Badania zawartości morskiego planktonu i pyłku morskiej trawy wykazały, że jezioro to stanowiło niegdyś otwartą zatokę i istniał tam port. Miało to miejsce około 1450 r. p.n.e. Analiza pyłków wskazała także, że przed 1200 r. p.n.e. na tym obszarze gwałtownie spadł udział rolnictwa i długo nie można było go odbudować. Powodem okazała się długotrwała susza, która trwała prawie 300 lat.

- Ta zmiana klimatu doprowadziła do nieurodzaju i głodu, który przyniósł degradację cywilizacji i doprowadził do przymusowych migracji – mówią autorzy badania.POWIĄZANE

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Tak naprawdę mija już rok, kiedy w sposób prawie niezauważony dla opinii publicz...

Chiny rozpoczęły walkę z maszynami rolniczymi niskiej jakości, a tamtejsze Minis...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę