aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

W Bułgarii udomowiono kurczaki już 8000 lat temu

26 maja 2015
Archeolodzy badający pozostałości neolitycznej osady w południowej Bułgarii ustalili, że jej mieszkańcy hodowali kurczaki – informuje serwis internetowy Archaeology in Bulgaria.
Odkrycia dokonano na stanowisku archeologicznym w miejscowości Jabyłkowo w obwodzie Chaskowo, w odległości 14 kilometrów od miasta Dimitrowgrad w południowej Bułgarii.

Jak poinformował prof. Krzesimir Lesztakow z Uniwersytetu Sofijskiego im. Św. Klemensa z Ochrydy, podczas badań i wykopalisk prowadzonych przez zespół archeologów na stanowisku przez kilkanaście lat naukowcy dokonali wielu ustaleń, dotyczących życia mieszkańców neolitycznej osady założonej w VII tysiącleciu p.n.e.

Jednym z najbardziej zaskakujących naukowców odkryć było ustalenie, że prehistoryczni mieszkańcy dzisiejszego rejonu Chaskowo w południowej Bułgarii hodowali udomowione kury już ok. 8000 lat temu.

Dotychczas przypuszczano, że rozpowszechnienie hodowli kurczaków na obszarze Europy nastąpiło wkrótce po najeździe Arabów na południową Europę we wczesnym średniowieczu (I połowa VIII wieku).

Według prof. Lesztakowa, neolityczna osada w Jabyłkowie jest największym stanowiskiem archeologicznym tego rodzaju na Półwyspie Bałkańskim, a jej założyciele przybyli prawdopodobnie z Anatolii w dzisiejszej Turcji i osiedlili się w rejonie masywu górskiego Rodopów Wschodnich i na równinach dzisiejszego obwodu Chaskowo.

W oparciu o prehistoryczne znaleziska w Jabyłkowie archeolodzy ustalili, że neolityczni mieszkańcy hodowali także świnie, krowy, owce i kozy, wytwarzali sery i alkohol, a także byli w stanie wytapiać miedź.

Szczegółowy opis prac wykopaliskowych i dokonanych na stanowisku odkryć znalazł się w książce pod tytułem „Jabyłkowo”, której współautorem jest prof. Lesztakow.

Prezentacji wydania I części ksiażki autorzy dokonali podczas uroczystości zorganizowanej w Regionalnym Muzeum Historycznym w mieście Chaskowo.

 


POWIĄZANE

Tak naprawdę mija już rok, kiedy w sposób prawie niezauważony dla opinii publicz...

Chiny rozpoczęły walkę z maszynami rolniczymi niskiej jakości, a tamtejsze Minis...

Cyberbezpieczeństwo i ochrona danych stają się coraz ważniejsze w dzisiejszym św...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę