Adama_artemisgoltix_15.02-30.03

Zmodyfikowana salmonella groźna dla raka

23 kwietnia 2015
Genetycznie zmodyfikowane bakterie z rodzaju salmonella skutecznie kolonizują guzy nowotworowe i zabijają komórki rakowe, pozostając przy tym bezpieczne dla zdrowych tkanek organizmu – informuje internetowe czasopismo „mBio”.

Badacze z Uniwersytetu Stanowego w Arizonie (USA) uzyskali w wyniku modyfikacji genetycznych szczep bakterii z rodzaju Salmonella enterica, który może okazać się niezwykle przydatny w leczeniu raka. Drobnoustroje z tego szczepu po wniknięciu w struktury guza nowotworowego stają się silnie toksyczne, szybko się namnażają, po czym atakują i niszczą komórki rakowe.

Naukowcy od dawna wiedzieli, że bakterie z rodzaju Salmonella enterica mają potencjał do zwalczania nowotworów, ale jednocześnie zdawali sobie sprawę z faktu, iż mikroorganizmy te mogą wywoływać u człowieka różne dolegliwości, począwszy od zatruć pokarmowych, a kończąc na sepsie, która często okazuje się tragiczna w skutkach. Postanowili więc przekształcić bakterie w taki sposób, by były one bezpieczne dla człowieka, ale śmiertelnie groźne dla komórek rakowych. Zadanie to nie należało do najłatwiejszych.

Najpierw badacze skoncentrowali się na ograniczeniu toksycznych właściwości salmonelli. W tym celu wyeliminowali geny odpowiedzialne za syntezę lipopolisacharydu (LPS) – endotoksyny występującej w zewnętrznej błonie komórkowej bakterii i w dużej mierze odpowiedzialnej za rozwój sepsy. W wyniku tych działań otrzymali różne zmodyfikowane szczepy salmonelli. Jeden z nich okazał się szczególnie skuteczny w zwalczaniu komórek rakowych, a do tego bezpieczny dla pozostałych tkanek organizmu. Niestety nie był zdolny do kolonizowania guza.

Naukowcy dokonali kolejnej modyfikacji genetycznej - tym razem w indukowalnym promotorze arabinozonowym. To był strzał w dziesiątkę. Uzyskany szczep nie uszkadzał zdrowych komórek, ale po wniknięciu do guza stawał się silnie toksyczny i bezwzględny dla komórek rakowych.

- Ta przemiana salmonelli z formy łagodnej, która nie uszkadza normalnych komórek, do formy toksycznej zachodzi wewnątrz guza błyskawicznie z powodu szybkiego tempa wzrostu i podziału komórek – mówi dr Roy Curtiss, współautor badania. Nie przesadza, bo bakteria, która w normalnej komórce rozwija się bardzo wolno i dzieli raz lub dwa na 24 godziny, po dostaniu się do guza zaczyna dzielić się co godzinę.

Badacze planują kontynuować eksperymenty nad zmodyfikowanym szczepem salmonelli i mają nadzieję, że leczenie bakteriami tego typu będzie w przyszłości wykorzystywane w połączeniu z chemio- i radioterapią.POWIĄZANE

To może być przełom w budowie w pełni autonomicznych, wolnych od elektroniki rob...

Przez dziesięciolecia odpowiedzialnością za wyginięcie dinozaurów obarczana była...

Łazik marsjański NASA ma wylądować na Czerwonej Planecie już 18 lutego 2021 roku...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę