Ptak_Waw_CTR_2024
Zielony Ład_podpisy

100 lat Stada Ogierów w Łącku

9 października 2023
100 lat Stada Ogierów w Łącku

Stado Ogierów w Łącku jest jedną z najstarszych placówek tego typu w Polsce. W sobotę 7 października 2023 r. odbędzie się uroczystość, związana z obchodami setnej rocznicy jego powstania. W programie wydarzenia m. in.: o godz. 12.00 widowisko historyczno-edukacyjne, pokaz husarii i kawalerii konnej  oaz o godz. 13.00 Występ Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”. Wstęp bezpłatny.

„Ziemia Mazowiecka pełna jest ciekawych i historycznych miejsc. Jednym z nich jest, z pewnością, Łąck i obchodzące 100 lat powstania Stada Ogierów w Łącku.” – Uważa Rafał Romanowski – sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Stado Ogierów w Łącku jest jednym z najstarszych, państwowych stad ogierów w Polsce, powstałych po odzyskaniu niepodległości, po okresie zaborów.

Zasadniczym zadaniem Stada Ogierów w Łącku jest służenie polskiemu rolnictwu, przez podnoszenie jakości hodowanych koni. Drogą do tego jest pozyskiwanie i utrzymywanie ogierów różnych ras i typowo najwyższej wartości hodowlanej, organizowanie sieci punktów kopulacyjnych, organizacja imprez jeździeckich i hodowlanych, traktowanych jako próby selekcyjne, branie udziału wspólnie z pracownikami Polskiego Związku Hodowli Koni (PZHK) w licencji ogierów, rejestracji klaczy, przeglądach młodzieży i opisie źrebiąt.

 100-lecie istnienia Stada Ogierów w Łącku

Pracownicy Stada Ogierów w Łącku udzielają również porad specjalistycznych hodowcom w terenie. Swoją działalnością Stado Ogierów w Łącku realizuje potrzeby państwa w dziedzinie hodowli koni. Ogiery Stada Ogierów w Łącku, dzięki wybitnej wartości hodowlanej, przyczyniają się znacząco do podnoszenia poziomu polskiej hodowli koni.

 

„Wśród Polaków miłość do koni śmiał można powiedzieć była od zawsze.” – Ocenia Rafał Romanowski – sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. – „Tradycje szlacheckie, szwoleżerów, husarii i ułańskie nie mogły przejść bez echa. Stąd dbałość o ciągłość i rozwój hodowli koni. Sto lat temu powstało państwowe, polskie Stado Ogierów w Łącku. To piękny jubileusz. I choć od tamtych dni zmieniła się rola koni, to miłość do tych szlachetnych zwierząt pozostała taka sama. Od lat jestem związany ze środowiskiem hodowców, zwłaszcza koni zimnokrwistych i wiem jak trudna jest to praca. Jestem przekonany, że kolejne lata będą służyły dalszemu rozwojowi Stada Ogierów w Łącku, dając wkład w rozwój polskiej hodowli koni, ale także przyczyniając się do jeszcze większej popularyzacji jeździectwa. Szerokie możliwości rozwoju upatruję również w rosnącym stale zainteresowaniu Polaków jeździectwem rekreacyjnym, czy hipoterapią.” – Przewiduje Rafał Romanowski – sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Stado Ogierów w Łącku powołane zostało do życia na mocy decyzji Prezydenta Rzeczpospolitej Stanisława Wojciechowskiego w 1923 roku. Projekt budowy polskich stad ogierów, w tym Łącka, opracował Stanisław Szuch – mianowany pod koniec 1920 r. inspektor stadnin państwowych. Opracowany przez niego operat, przewidujący budowę nowych stad ogierów, został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Stadnin Państwowych oraz przez Ministerstwo Rolnictwa i Dóbr Państwowych, które przeznaczyło na cele państwowej hodowli koni dobra rządowe.

 

W 1993 roku Państwowe Stado Ogierów w Łącku zostało przejęte przez ówczesną Agencję Własności Rolnej Skarbu Państwa. W grudniu 1994 r., w wyniku przekształcenia, powstało Stado Ogierów w Łącku Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Obecnie nadzór właścicielski nas spółką sprawuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

 

Stado Ogierów w Łącku jest jedną z sześciu strategicznych spółek Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, posiadającą ogiery, które udostępniane są hodowcom, na terenie całej Polski.” – Przypomina dr in. Waldemar Humięcki – Dyrektor Generalny Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. – „Na przestrzeni lat, Stado Ogierów w Łącku prowadziło działalność na rzecz polskiego rolnictwa w zakresie podnoszenia wartości hodowanych koni. Bardzo ważną rolę spełniało Stado Ogierów w Łącku w dziedzinie sportu jeździeckiego odnosząc swoimi końmi sukcesy na polskich i zagranicznych hipodromach. Dzięki tej działalności hodowla terenowa otrzymywała świetne reproduktory, które przyczyniły się do poprawy pogłowia koni, w okresie międzywojennym i po zniszczeniach spowodowanych II wojną światową. Duża grupa reproduktorów ze Stada Ogierów w Łącku zajmowała boksy ogierów czołowych w hodowli elitarnej, zwłaszcza w Stadninach hodujących konie rasy pełnej krwi angielskiej.” – Wyjaśnia dr in. Waldemar Humięcki – Dyrektor Generalny Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Uroczystość została objęta honorowym patronatem Pana Roberta Telusa - Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

oprac, e-mk, ppr.pl na podst źródło informacj i foto: KOWR - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa


POWIĄZANE

Odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi  na wystąpienie Zarządu Krajowej ...

Komisja opublikowała piąte roczne sprawozdanie na temat praworządności, w którym...

Tegoroczne lato należy do Alpro. Marka z portfolio Danone zaplanowała szereg ang...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę