100 tys. euro dla grup producentów

25 października 2022
100 tys. euro dla grup producentów

Grupy producenckie i organizacje producentów mają okazję uzyskać wsparcie na swoją działalność nawet 100 tys. euro.
Pomoc finansowa udzielana jest przez pierwszych 5 lat działalności. W dniu 17 listopada 2022 Rozpoczyna się już dwunasty nabór wniosków w ramach działania „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”.

Dla kogo jest to dofinansowanie

Program skierowany jest do nowych grup producentów rolnych uznanych od 1 grudnia 2021 r. na podstawie ustawy z 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach. Grupy te muszą składać się z osób fizycznych, prowadzących działalność jako mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwo. O dofinansowanie mogą starać się również organizacje producentów uznane na podstawie przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych albo ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych.

Wsparcia nie mogą otrzymać producenci drobiu, wyrobów z mięsa drobiowego i jego podrobów oraz owoców i warzyw.

Jakie warunki trzeba spełnić do uzyskania pomocy

W pierwszej kolejności podmiot zrzeszający rolników musi uzyskać osobowość prawną wraz z rejestracją
w Krajowym Rejestrze Sądowym. Kolejnym krokiem jest złożenie w oddziale regionalnym ARiMR wniosku
o uznanie za grupę producentów rolnych lub organizację producentów wraz z planem biznesowym (od daty uznania grupa zobowiązana jest do jego realizacji). I wreszcie, po uzyskaniu uznania, w oddziale regionalnym ARiMR, grupa może złożyć wniosek o przyznanie pomocy finansowej.

Wysokość wsparcia i możliwości jego wykorzystania

Pomoc jest realizowana w formie rocznych płatności przez pięć pierwszych lat, następujących po dacie uznania grupy producentów rolnych lub organizacji producentów. Limit przyznawanych środków finansowych to 100 tys. euro w każdym roku tego okresu.

Wysokość wsparcia wynosi: w pierwszym roku – 10 proc. przychodów netto, w drugim roku – 9 proc., w trzecim roku – 8 proc. w czwartym roku – 7 proc., w piątym roku – 6 proc.

Pozytywnie rozpaczone wnioski i otrzymane środki finansowe można przeznaczyć m.in. na zakup maszyn, urządzeń czy środków ochrony roślin – w zależności od potrzeb beneficjentów.

Kiedy i gdzie złożyć wniosek?

Wnioski o przyznanie pomocy od 17 listopada do 30 grudnia 2022 r. przyjmować będą oddziały regionalne ARiMR.

Dokumenty o wsparcie można będzie złożyć osobiście, elektronicznie za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP albo przesłać przesyłką rejestrowaną, nadaną w placówce Poczty Polskiej.

Pieniądze pochodzą z końca Programiu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 odbyło się do tej pory jedenaście naborów wniosków o dofinansowanie na tworzenie grup producentów rolnych i organizacji producentów.

Dotychczas ARiMR zawarła umowy o przyznaniu pomocy na kwotę blisko 1,1 mld zł, a ponad 1200 grup producenckich otrzymało wsparcie w ramach tego programu.

Zgodnie z rejestrem prowadzonym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa obecnie funkcjonuje 789 aktywnych grup producentów rolnych, które zrzeszają ponad 9 tys. członków. Produkcja zbóż oraz nasion roślin oleistych, ziemniaków, trzody chlewnej, bydła oraz mleka krowiego to główni beneficjenci pozyskiwanych do tej pory środków.

Szczegóóowej informacje znajdują się na portalu internetowym tutaj - www.gov.pl/web/arimr, pod numerem bezpłatnej infolinii –
800-38-00-84 oraz w punktach informacyjnych w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych ARiMR.

ppr;e-mk za KRIR


POWIĄZANE

27 stycznia 2023 r. w Sejmie RP odbyło się wspólne posiedzenie trzech zespołów p...

Według stanu na 27 stycznia Ukraina wyeksportowała 25,991 mln ton zbóż i roślin ...

Według ukraińskiej agencji Informacyjnej ceny eksportowe kazachskiej pszenicy sp...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę