aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

125 lat samorządu rolniczego w Polsce i 25-lecie Izb Rolniczych

14 września 2021
125 lat samorządu rolniczego w Polsce i 25-lecie Izb Rolniczych
Marek Kozak

Trwają obchody Jubileuszu 25-lecia działalności odrodzonych Izb Rolniczych w Polsce.
Główne obchody "srebrnych godów" odbyły się 11.09.2021 roku w Warszawie, a zorganizowane zostały przez Krajową Radę Izb Rolniczych.
Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie którą celebrował Metropolita Warszawski Kardynał Kazimierz Nycz.

Kardynał NYCZ

W wygłoszonej uroczystej homilii kard. Nycz stwierdził że " w ostatnim 25 leciu wiele się zmieniło nie tylko w rolnictwie, ale w całej naszej ojczyźnie. To także między innymi dzięki samorządowi rolniczemu

dzięki Izbom Rolniczym, dzięki Wam tutaj zgromadzonym dokonały się wielkie przemiany... wystarczy przejechać przez polską wieś aby stwierdzić, że tym ostatnim okresie wiele się zmieniło, mimo że problemy jeszcze są, na pewno można je rozwiązać choć spędzają sen z powiek." Nawiązując do ewangelii Kard. Nycz stwierdził że: "ślepy nie może prowadzić ślepego bo obaj w dół wpadną..." Kardynał uczulał zgromadzonych rolnikow, aby patrzeć na to jakich mamy nauczeli i równocześnie jakimi nauczycielami jesteśmy.
"Każdy z nas w pewnym sensie jest nie tylko uczniem ale i nauczycielem , ale ważne jest aby nie być nauczycielem ślepym"stwierdził Kardynał.
Kardynał Nycz, wiele uwagi poświęcił beatyfikowanemu Kardynałowi Wyszyńskiemu i wspomniał jego walkę o Rolniczą Solidarnoiść przytaczając jego słowa skierowane w 1980 roku do władz PRL:

"Jeżeli zatwierdziliście Związek Zawodowy Solidarność robotników, to i musicie zatwierdzić Solidarność Rolników".
I na zakończenie swojego wystąpienia Kard Kazimierz Nycz powiedział:..."ja nie jestem naiwny i nie widzę świata tylko idealistycznie, i słyszę że tu i ówdzie są blokady rolników na drogach, co oznacza że są jakies problemy do rozwiązania i trzeba do nich mądrze, roztropnie podchodzić i rozwiązywać i mówię to zarówno nas, a jeszcze bardziej mówię to do odpowiedzialnych za rolnictwo w Panstwie Polskim, którzy odpowiadają za to, aby wieś polska rozwijała się harmonijnie i służyła dobru wszystkich Polaków.
Życzę Wam wię i cierpliwości i roztropności, i takiej zgodności jaką reprezontowaliście w latach 80-tych i 90-tych, pomimo że trzeba było w tamtych latach walczyć, a robiliście to z wielką godnością.Cokolwiek reformujemy, zmieniamy, poprawiamy, nawracamy się, zawsze tak jak mówi nam dzisiaj ewangelia, zawsze zaczynaj od siebie."

W druiej cześci dnia, Uroczystości przeniosły się do Auli Kryształowej SGGW, gdzie zgromadzili się znamienici goście, którzy w większości są symbolami przemian wsi polskiej po 1989 roku.

SGGW

Nie zabraklo więc byłych mninstrów rolnictwa na czele z Gabrielem Janowskim, Romanem Jagiellinskim, Wojciechem Olejniczakiem, Janem Krzystofem Ardanowskim, Krzysztofem Jurgielem Stanisławem Kalembą i obecnym Ministrem Rolnictwa Panem Grzegorzem Pudą.
List gratulacyjny od Prezydenta Andrzeja Dudy odczytała prof. Barbara Fedyszak-Radziejowska w którym Pan Prezydent RP zadeklarował ścisłą współpracę z Izbami Rolniczymi powołując się na umowę zawartą w trakcie kampanii wyborczej nw 2020 roku.
Przemawiali m.innymi Józef Waligóra- pierwszy Prezes KRIR oraz Wiktor Szmulewicz, który zaapelował do władz, aby izby mogły odzyskać przedwojenną warszawską siedzibę izb rolniczych, w którym obecnie mieści się Samopomoc Chłopska.Budynek ten uratował się w czasie II wojny i powinien powrócić do Izb.
W dalszej części uroczystości - rolnikom, działaczom samorządowym wręczono wiele orderów i okolicznościowych odznaczeń ze złotymi i srebrnymi krzyżami zasługi na czele.

25-lecie_KRIR

 

 

 

 

e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Wybór odpowiednich krzeseł do ogrodu jest niezwykle istotny dla każdego, kto pra...

JA Solar to wiodący światowy producent zajmujący się produkcją paneli fotowoltai...

Ze względu na utrzymującą się suszę optymalne rozwiązanie do ochrony herbicydowe...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę