Adama_AgilTrinity_15.08.2020

15 maja świętuj Dzień Bałtyckiego Morświna

12 maja 2016
15 maja świętuj Dzień Bałtyckiego Morświna

Obchody tegorocznego Międzynarodowego Dnia Bałtyckiego Morświna ASCOBANS* przypadają na 15 maja. W tym dniu warto, abyśmy przypomnieli sobie o krytycznie zagrożonych krewniakach delfina, zamieszkujących Bałtyk. Świętować ten dzień, w szczególny sposób, będzie można pod jedynym w Polsce pomnikiem morświna na Skwerze Kościuszki w Gdyni.

Ustanowione na trzecią niedzielę maja, ruchome święto morświna ma na celu przypominać o potrzebie troski i ochrony bałtyckiej przyrody oraz zwróceniu szczególnej uwagi na mieszkańców Bałtyku potrzebujących pomocy. Szacowana liczba bałtyckich waleni to 450 osobników, co oznacza jego skrajne zagrożenie wyginięciem. Mimo tak małej liczebności, istnieje jednak szansa na jego ocalenie. W listopadzie 2015 roku Ministerstwo Środowiska przyjęło program ochrony tego gatunku, jednak teraz musimy zadbać o to, aby został on wdrożony.

W Gdyni na Skwerze Kościuszki w niedzielę 15 maja, w godzinach 10.00-17.00 zostanie zorganizowany specjalny punkt informacyjno-edukacyjny. Mieścić się będzie naprzeciwko Akwarium Gdyńskiego, gdzie znajduje się prawdopodobnie jedyny w Europie pomnika morświna. Przy stoisku specjaliści ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego będą prezentować ten niezwykły gatunek i odpowiadać na pytania zainteresowanych tematem morświna. Będzie można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące ich życia, zagrożeń, a także problemów z jakimi się borykają. Przede wszystkim goście będą mogli dowiedzieć się, w jaki sposób można ocalić ten krytycznie zagrożony gatunek walenia. Przedstawione zostaną również metody, jakimi bada się obecnie morświny. Na miejscu nie zabraknie też wolontariuszy Błękitnego Patrolu WWF, Błękitnych Poradników i wiedzy, którą podzielą się wolontariusze WWF.

Również tego dnia o godzinie 13.00 przewidziano przemarsz, a następnie wspólną kąpiel morsów.  Z pod pomnika morświna entuzjaści kąpieli w zimnej wodzie ruszą w stronę plaży miejskiej w Gdyni. Każdy, kto tego dnia będzie chciał okazać swoją solidarność z morświnami, będzie mógł oczywiście do morsów dołączyć. Zachęcamy do wejścia do wody, a temperatura Bałtyku w tym czasie powinna wahać się w okolicach 14°C. Wspólna kąpiel morsów ma pokazać również symboliczną dbałość o Bałtyk, który jest wspólnym dobrem, zarówno ludzi, a także naszych morskich przyjaciół - morświnów.

* ASCOBANS - Porozumienie o ochronie małych waleni Bałtyku, Północno-Wschodniego Atlantyku, Morza Irlandzkiego i Morza Północnego.

 


WWF Polska

infowire.pl


POWIĄZANE

Krajowa Rada Drobiarstwa Izba Gospodarcza  stanowisko zespołu d/s drobiarstwa w ...

„Piątka dla zwierząt” to ustawa likwidująca bardzo ważną dziedzinę eksportu, gos...

– Bez eksportu nie ma polskiego rolnictwa. Nie ma alternatywnych rynków. To jest...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę