aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

20 strażackich Oscarów dla zwycięzców Ogólnopolskiego Konkursu dla OSP Floriany 2019!

21 maja 2019
20 strażackich Oscarów dla zwycięzców Ogólnopolskiego Konkursu dla OSP Floriany 2019!

18 maja 2019r. zakończyła się III edycja Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z udziałem OSP i Samorządów FLORIANY. Podczas uroczystej Gali Finałowej uhonorowano aż 20 zwycięzców. Prestiżowe statuetki Floriany 2019 wraz z nagrodami odebrało 17 jednostek OSP oraz 3 najbardziej zaangażowanych społecznie pracodawców zgłoszonych do Konkursu przez strażaków ochotników. Nagrody Fundacji WOŚP odebrało także 12 zwycięzców kategorii specjalnej Konkursu „Ratujemy i Uczymy Ratować”.

Ogólnopolski Konkurs Floriany 2019 z udziałem OSP i Samorządów zakończony. Strażackie Oscary i nagrody rozdane. W finałowym rozstrzygnięciu III edycji Konkursu podczas Gali poprowadzonej przez znanego strażaka ochotnika Rafała Maślaka, wręczono 20 strażackich Oscarów 17 jednostkom OSP i 3 pracodawcom uznanym przez strażaków ochotników za najbardziej zaangażowanych w działania na rzecz lokalnych społeczności. Najwięcej, bo aż 4 statuetki Floriany 2019, Kapituła Konkursu przyznała w kategorii V Edukacja, przy czym jeden z projektów zgłoszonych w tej kategorii przez OSP Grupa Ratownictwa Specjalistycznego Strażacy Wspólnie Przeciw Białaczce, która ma siedzibę w województwie dolnośląskim, otrzymała specjalne wyróżnienie za akcję rejestracji dawców komórek macierzystych o zasięgu ogólnopolskim. 3 zwycięskie statuetki powędrowały do najbardziej zaangażowanych społecznie pracodawców, a po 2 strażackie Oscary przyznano w kategoriach: III Ochrona środowiska i ekologia, IV Estetyka przestrzeni publicznej, VI Sport, rekreacja i turystyka, VII Kultura i tradycja oraz VIII Aktywizowanie seniorów, współpraca pokoleń i integracja społeczna. Na szczególne uznanie zasługują ci tegoroczni zwycięzcy, jak OSP Karsin z województwa pomorskiego, OSP Niegowonice z województwa śląskiego, OSP Poręba z Małopolski, OSP Wieruszów z łódzkiego oraz spółka Jacek Rutkowski Mat-Bud z kujawsko-pomorskiego, którzy byli już finalistami poprzednich edycji Konkursu Floriany i na ostatniej Gali odebrali kolejnego strażackiego Oscara. W tym roku najwięcej statuetek Florianów zdobyli strażacy ochotnicy z województwa małopolskiego (4 najlepsze projekty, a także najbardziej zaangażowany społecznie pracodawca), po 3 statuetki zdobyły jednostki OSP z województwa łódzkiego i wielkopolskiego, a strażacy ochotnicy z Mazowsza zakończyli Konkurs z 2 strażackimi Oscarami.

 

Na Gali Finałowej Konkursu Floriany 2019 odbyło się także uroczyste wręczenie nagród 12 zwycięzcomkategorii specjalnej „Ratujemy i Uczymy Ratować", która jest realizowana według odrębnych reguł pod patronatem partnera Konkursu - Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Kategoria "Ratujemy i Uczymy Ratować" skierowana jest do OSP uczestniczących w programie edukacyjnym o tej samej nazwie prowadzonym przez Fundację WOŚP w partnerstwie ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP, i którego celem jest nauka dzieci udzielania pierwszej pomocy. W kategorii XII Konkursu Floriany wzięły udział 64 jednostki OSP, które udokumentowały na 666 protokołach swoje zajęcia z dziećmi przeprowadzone od 16 kwietnia 2018 r. do 15 kwietnia 2019 r. W tym okresie strażacy ochotnicy przeszkolili w ramach nauki udzielania pierwszej pomocy 26 881 dzieci na terenie całego kraju poświęcając na to 1 745,50 godzin lekcyjnych. Wszyscy uczestnicy kategorii specjalnej Konkursu Floriany potwierdzają swoją pracą i zaangażowaniem jak ważna jest nauka resuscytacji. Pokazują też, że w efekcie edukacji nawet przedszkolak potrafi zadzwonić na numer 998 lub 112 i skutecznie wezwać pomoc. Wśród finalistów kategorii „Ratujemy i Uczymy Ratować!” 2019 znalazło się aż 6 jednostek OSP, które odebrały nagrody Fundacji WOSP po raz drugi, a są to OSP: Czarna Dąbrówka, Dzierżążno, Malanów, Ratownictwo Wodne Nowy Dwór Mazowiecki, Sobiałkowo oraz Warta.

Dziś mieliśmy wielką przyjemność nagrodzić wyjątkowych ludzi – strażaków ochotników, którzy zawsze i w różny sposób służą swoim lokalnym społecznościom, a także pracodawców angażujących się w działania społeczne na tyle efektywnie, że lokalne OSP, w uznaniu za tę aktywność, zgłosili ich do Konkursu. I taki jest jeden z celów naszego konkursu – aktywizowanie, inspirowanie ludzi do działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa i jakości życia zwłaszcza w mniejszych miastach i na wsiach, których mieszkańcy borykają się z innymi problemami niż mieszkańcy dużych miast. Jednocześnie Konkurs Floriany jest dowodem na wielowymiarowość działalności strażaków ochotników nadal postrzeganych głównie przez pryzmat ratowania ludzi i mienia. Kategorie konkursowe i zgłaszane do nich projekty w pełni odzwierciedlają tę wielowymiarowość i potwierdzają zaangażowanie OSP w każdy aspekt społecznego życia ich Małych Ojczyzn. Kapituła Konkursu ocenia projekty pod kątem korzyści lokalnej społeczności wynikające z danego projektu, a promowanie i nagradzanie takich społecznych aktywności jest głównym celem Konkursu Floriany. W tym roku Kapituła zwróciła uwagę na coraz lepszą jakość inicjatyw zgłoszonych do kategorii „Ochrona środowiska i ekologia”, w której przyznano 2 statuetki. Dziś nagrodziliśmy 20 zwycięzców, ale warto podkreślić, że wszyscy uczestnicy Konkursu są bohaterami i im wszystkim należą się gratulacje. Zarażają współmieszkańców, a przede wszystkim młode pokolenia, nie tylko dbaniem o otaczającą ich przestrzeń i środowisko, ale i w promocję zdrowego stylu, kultywowanie tradycji, opiekę nad seniorami. Te społeczności stale się rozwijają i polepszają jakość życia mieszkańców.” - powiedziała Dorota Pardecka, redaktor naczelna „Strażaka”, pisma Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, pomysłodawcy i współorganizatora Konkursu „FLORIANY”.

 

Galę Finałową Konkursu Floriany 2019 zakończyła dodatkowa uroczystość – wręczenie nagród najpopularniejszym strażakom ochotnikom, jednostkom OSP i Młodzieżowym Drużynom Pożarniczym, czyli zwycięzcom ogólnopolskiego plebiscytu „Strażak Roku 2019” organizowanego przez Grupę Polska Press, partnera medialnego tegorocznej edycji Konkursu Floriany.

 

Organizatorzy Konkursu Floriany 2019 gratulują zwycięzcom zdobycia prestiżowych strażackich Oscarów, a także składają serdeczne podziękowania Współorganizatorowi, Partnerom, Patronom Honorowym, Partnerowi Medialnemu i Patronom Medialnym za pomoc w przeprowadzeniu tak dużego przedsięwzięcia jakim jest Ogólnopolski Konkurs FLORIANY 2019 skierowany do blisko 700 000 strażaków ochotników i ich lokalnych partnerów.

www.floriany.pl

 

ZWYCIĘZCY III EDYCJI

OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU NA NAJLEPSZE INICJATYWY DLA SPOŁECZNOŚCI LOKALNYCH Z UDZIAŁEM OSP I SAMORZĄDÓW FLORIANY 2019

I Infrastruktura

OSP Biskupice, woj. wielkopolskie, powiat koniński, gmina Grodziec

Projekt „Modernizacja obiektów OSP w Biskupicach i stworzenie Centrum Małej Ojczyzny oraz Lokalnego Centrum Organizacji Pozarządowych”. Projekt zrealizowany przez OSP samodzielnie.

 

II Bezpieczeństwo

OSP Karsin, woj. pomorskie, powiat kościerski, gmina Karsin

Projekt „Pomoc przychodzi z nieba”. Projekt zrealizowany przez OSP samodzielnie.

 

III Ochrona środowiska i ekologia

OSP Chrząstowice, woj. małopolskie, powiat olkuski, gmina Wolbrom

Projekt „Chrząstowice - Pszczela Przystań”. Projekt zrealizowany przez OSP z partnerami.

 

OSP Sędowice, woj. świętokrzyskie,powiat pińczowski, gmina Michałów

Projekt „Zagospodarowanie i modernizacja terenu wokół świetlicy wiejskiej oraz montaż instalacji fotowoltaicznej”. Projekt zrealizowany przez OSP samodzielnie.

 

IV Estetyka przestrzeni publicznej

OSP Więckowice, woj. małopolskie, powiat tarnowski, gmina Wojnicz

Projekt „Zagospodarowanie skweru przy remizie i budowa miejsca pamięci zmarłych strażaków przy figurze św. Floriana”. Projekt zrealizowany przez OSP samodzielnie.

 

OSP Królowa Wola, woj. łódzkie, powiat tomaszowski, gmina Inowłódz

Projekt „Rewitalizacja terenów wokół strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej i Domu Ludowego w Królowej Woli”. Projekt zrealizowany przez OSP z partnerami.

 

V Edukacja

OSP Niegowonice, woj. śląskie, powiat zawierciański, gmina Łazy

Projekt „Strażacka Szkoła Inteligencji Emocjonalnej - projekt „GŁASKACZE” czyli nauka empatii z ogonem”. Projekt zrealizowany przez OSP samodzielnie

 

 

OSP Janiszewice, woj. łódzkie, powiat zduńskowolski, gmina Zduńska Wola

Projekt „Zagrajmy w Strażopolly”. Projekt zrealizowany przez OSP z partnerami.

 

OSP Serpelice, woj. mazowieckie, powiat łosicki, Gmina Sarnaki

Projekt „Mali Ratownicy – gra wielkoformatowa ucząca udzielania pierwszej pomocy”. Projekt zrealizowany przez OSP z partnerami.

 

VI Sport, rekreacja i turystyka

OSP Poręba, woj. małopolskie, powiat myślenicki, gmina Myślenice

Projekt „Wakacje z OSP”. Projekt zrealizowany przez OSP z partnerami.

 

OSP "Stołpno" Międzyrzec Podlaski, woj. lubelskie, powiat bialski, Międzyrzec Podlaski

Projekt „Strażacka przygoda z H2O”. Projekt zrealizowany przez OSP samodzielnie.

 

VII Kultura i tradycja

OSP Wieruszów, woj. łódzkie, powiat wieruszowski, gmina Wieruszów

Projekt „Tradycja na scenie-pierwszy wieruszowski jarmark w niepodległej Polsce”. Projekt zrealizowany przez OSP z partnerami.

 

OSP Skuły, woj. mazowieckie, powiat grodziski, gmina Żabia Wola

Projekt „XX Listopadowy Złaz Niepodległościowy”. Projekt zrealizowany przez OSP samodzielnie.

 

VIII Aktywizowanie seniorów, współpraca pokoleń i integracja społeczna

OSP Łyczanka, woj. małopolskie, powiat myślenicki, gmina Siepraw

Projekt „Teatralne ożywienie strażnicy”. Projekt zrealizowany przez OSP samodzielnie.

 

OSP Godkowo, woj. warmińsko-mazurskie, powiat elbląski, gmina Godkowo

Projekt „Coolturalni Słowianie, czyli strażackie działania z dawno zapomnianymi”. Projekt zrealizowany przez OSP z partnerami.

 

IX Innowacje oraz integracja cyfrowa – nie przyznano nominacji, ani zwycięskiej statuetki.

 

X Współpraca zagraniczna

OSP Lotyń, woj. wielkopolskie, powiat złotowski, gmina Okonek

Projekt „Wspólne działania”. Projekt zrealizowany przez OSP samodzielnie

 

XI Najbardziej społecznie zaangażowany pracodawca

Bartłomiej Żurek FHU Bartex, woj. małopolskie – zgłoszenie OSP Chrząstowice

Pratt&Whitney, woj. wielkopolskie – zgłoszenie OSP Janków Przygodzki

Jacek Rutkowski Mat-Bud Sp. z. o. o., woj. kujawsko-pomorskie – zgłoszenie OSP Toporzysko.

 

Wyróżnienie specjalne i statuetkę Floriany 2019 otrzymuje OSP Grupa Ratownictwa Specjalistycznego Strażacy Wspólnie Przeciw Białaczce z siedzibą w woj. dolnośląskim (powiat lubiński, gmina Lubin) za realizację „Ogólnopolskiej akcji rejestracji dawców komórek macierzystych”. Projekt, zgłoszony i nominowany w kategorii V „Edukacja”, był zrealizowany przez OSP samodzielnie.

 

 

ZWYCIĘZCY XII KATEGORII SPECJALNEJ „RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ”

POD PATRONATEM FUNDACJI WOŚP

 

 • OSP Bartąg, gmina Stawiguda, powiat olsztyński, woj. warmińsko-mazurskie – podczas 164 godzin lekcyjnych przeszkoliła 3 414 dzieci,

 • OSP Chrzanów, gmina Chrzanów, powiat chrzanowski, woj. małopolskie – podczas 99 godzin lekcyjnych przeszkoliła 1 653 dzieci,

 • OSP Czarna Dąbrówka, gmina Czarna Dąbrówka, powiat bytowski, woj. pomorskie – podczas 152 godzin lekcyjnych przeszkoliła 2 511 dzieci,

 • OSP Dzierżążno, gmina Kartuzy,powiat kartuski, woj. pomorskie – podczas 72 godzin lekcyjnych przeszkoliła 1 321 dzieci,

 • OSP Jaczów, gmina Jerzmanowa, powiat głogowski, woj. dolnośląskie – podczas 230 godzin lekcyjnych przeszkoliła 3 049 dzieci,

 • OSP Malanów, gmina Malanów, powiat turecki, woj. wielkopolskie – podczas 112 godzin lekcyjnych przeszkoliła 805 dzieci,

 • OSP Raniżów, gmina Raniżów, powiat kolbuszowski, woj. podkarpackie – podczas 54 godzin lekcyjnych przeszkoliła 404 dzieci,

 • OSP Ratownictwo Wodne Nowy Dwór Mazowiecki, gmina Nowy Dwór Mazowiecki, powiat nowodworski, woj. mazowieckie – podczas 33,5 godziny lekcyjnej przeszkoliła 736 dzieci,

 • OSP Rossoszyca, gmina Warta, powiat sieradzki, woj. łódzkie – podczas 93 godzin lekcyjnych przeszkoliła 1 036 dzieci,

 • OSP Siechnice, gmina Siechnice, powiat wrocławski, woj. dolnośląskie – podczas 62 godzin lekcyjnych przeszkoliła 966 dzieci,

 • OSP Sobiałkowo, gmina Miejska Gorka, powiat rawicki, woj. wielkopolskie – podczas 78 godzin lekcyjnych przeszkoliła 710 dzieci,

 • OSP Warta, gmina Warta, powiat sieradzki, woj. łódzkie – podczas 52 godzin lekcyjnych przeszkoliła 607 dzieci.

www.floriany.pl

Informacje dodatkowe o Konkursie FLORIANY

Konkurs FLORIANY

Ogólnopolski Konkurs na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z udziałem OSP i Samorządów FLORIANY jest organizowany od 2016 r. przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz redakcję miesięcznika „Strażak”. Celem konkursu jest prezentowanie, promowanie i nagradzanie najlepszych projektów oraz inicjatyw społecznych realizowanych przez Ochotnicze Straże Pożarne samodzielnie i wraz z samorządami, instytucjami, organizacjami, lokalnymi pracodawcami i przedsiębiorcami. Ideą konkursu jest rozwój i integracja lokalnych środowisk, inspirowanie do współdziałania i organizowania się wokół wspólnych inicjatyw podejmowanych na rzecz poprawy bezpieczeństwa i jakości życia lokalnych społeczności. Konkurs dociera do ponad 16 000 jednostek OSP działających na terenie Polski i zrzeszających ok. 700 000 osób, które oprócz akcji ratowniczych angażują się w poprawę bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców swoich małych ojczyzn.

W trzech edycjach Konkursu FLORIANY (2017 – 2019)zgłoszono łącznie 887 projektów, wyłoniono 158 nominacjii wręczono 58 zwycięskich strażackich Oscarów – statuetek Floriany.Kategoria specjalna „Ratujemy i Uczymy Ratować”

Kategoria specjalna „Ratujemy i Uczymy Ratować” została włączona do Konkursu Floriany w 2018 r. Skierowana jest do strażaków ochotników biorących udział w powołanym w 2006 r. programie edukacyjnym o tej samej nazwie prowadzonym przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i realizowanym od grudnia 2017 r. w partnerskiej współpracy ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Celem programu edukacyjnego jest nauka udzielania pierwszej pomocy wśród dzieci. Przez 18 miesięcy współpracy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej i Fundacji WOŚP strażacy ochotnicy nauczyli pierwszej pomocy 56 247 dzieci podczas 3 859,50 godzin lekcyjnych. Do kategorii specjalnej Konkursu Floriany przyjmowane są protokoły z zajęć realizowanych w przedszkolach i szkołach podstawowych.

Do tej pory, zgodnie z danymi WOŚP, Programem Edukacyjnym "Ratujemy i Uczymy Ratować" objętych jest 29 973 nauczycieli z 12 464 szkół. Stanowi to 91% wszystkich szkół podstawowych w Polsce. Blisko 3 miliony dzieci uczy się podstaw pierwszej pomocy! Szkoły podstawowe przystępują do Programu dobrowolnie. Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazała placówkom uczestniczącym w Programie bezpłatnie ponad 67 226 fantomów do nauki resuscytacji, a także podręczniki, filmy i inne niezbędne materiały dydaktyczne. Oprócz tego Fundacja zrealizowała cykl szkoleń dla nauczycieli, aby pomóc im w przygotowaniu się do prowadzenia zajęć z dziećmi. Dzięki Fundacji WOŚP w Polsce nauka resuscytacji krążeniowo-oddechowej jest powszechna, bezpłatna i dostępna dla wszystkich dzieci!

Kapituła Konkursu FLORIANY 2019

Waldemar Pawlak - Prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, Czesław Lang - wicemistrz olimpijski i organizator Tour de Pologne, Jerzy Owsiak - prezes Fundacji WOŚP, Wiesław Leśniakiewicz - generał brygadier w st. spocz., były komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, Andrzej Malinowski - Prezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, prof. Artur Krajewski - malarz, rysownik, artysta multimedialny, prof. Władysław Tabasz - historyk i socjolog, Grzegorz Molewski - twórca Telewizji Kino Polska i projektu Kino Za Rogiem oraz Dorota Pardecka - redaktor naczelna miesięcznika „Strażak”, pisma Związku OSP RP.

www.floriany.pl

 

Biuro prasowe Konkursu FLORIANY 2019


POWIĄZANE

Prezydent Andrzej Duda udzielił wywiadu ukraińskiemu koncernowi medialnemu Suspl...

-A przecież nasze propozycje ustaw, gdybyśmy mieli wsparcie rządu jako związki z...

Duńscy rolnicy są zaniepokojeni planami nałożenia podatku od emisji dwutlenku wę...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę