aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

3 sposoby, jak być eko, również zimą

4 stycznia 2023
3 sposoby, jak być eko, również zimą

Trend bycia eko jest obecnie bardzo popularny. Warto jednak pamiętać, że także zimą z powodzeniem można go realizować. Istnieje kilka sposobów, które pomagają kontynuować działania, mające na celu ograniczanie szkód dla naszej planety. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby w okresie zimowym być bardziej eko i chronić środowisko naturalne.

W trakcie roku, szczególnie w okresie od wiosny do jesieni znacznie łatwiej jest nam zmotywować się do proekologicznych działań. Mamy więcej energii, a często również same warunki środowiskowe temu sprzyjają. Latem łatwiej przesiąść się na rower, zamiast korzystać z samochodu. Zimą wydaje się, że jest to trochę trudniejsze. Niskie temperatury sprawiają, że wygodniej jest nam podróżować samochodem lub autobusem, a do tego jeszcze zaprząta nam głowę odśnieżanie chodników, zabezpieczenie skutecznego ogrzewania naszego mieszkania czy tym bardziej domu.

Jak chronić środowisko zimą?

Czy to oznacza, że bycie eko zimą nie jest łatwe? Zdecydowanie jest to możliwe. Warto więc się zastanowić, jakie działania niesprzyjające ochronie środowiska można próbować wyeliminować. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, aby również zimą uchronić planetę przed niepotrzebnymi zanieczyszczeniami.

 

Photo by Jonas Allert on Unsplash

1. Oszczędzaj energię elektryczną

Produkcja energii elektrycznej w okresie zimowym wchodzi zazwyczaj na najwyższe obroty - długie noce i krótkie dni powodują, że przez większość doby potrzebujemy doświetlenia pomieszczeń, a chociażby samo świąteczne oświetlenie włączone przez 24 godziny również zwiększa nasze rachunki za prąd. Tymczasem większość prądu cały czas pochodzi w krajowych warunkach z elektrowni opalanych węglem, co nie pozostaje obojętne w skutkach na jakość środowiska naturalnego. Co więc można zrobić, aby oszczędzać prąd a tym samym chronić planetę przed zanieczyszczeniami?

Warto pomyśleć o rozwiązaniach fotowoltaicznych, jeśli mieszka się w domu jednorodzinnym. Dzięki panelom solarnym, które wykorzystują promieniowanie słoneczne do wytwarzania energii elektrycznej, można oświetlić wnętrza budynku, a przy tym zaoszczędzić prąd.

Poza tym, warto zweryfikować energochłonność urządzeń elektrycznych w domu. Sprawdź zatem, jakie ilości prądu pobierają poszczególne urządzenia. Zwróć uwagę na klasę energetyczną - im jest ona niższa, tym lepiej. Dlatego zamiast grupy G, przy dokonywaniu wyborów postaw najlepiej na A+++.

2. Wymień domowe palenisko

Jeśli wciąż do ogrzania domu używasz paliwa stałego, drewna lub węgla, przeanalizuj możliwość wymiany domowego paleniska na bardziej nowoczesne, ekologiczne rozwiązanie. Należą do nich nowe kondensacyjne kotły gazowe albo pompy ciepła. Co ważne, można wymienić palenisko, korzystając z wielu dostępnych programów dofinansowań, które oferowane są np. przez władze gmin.

- Nowoczesne piece spełniają obecnie odpowiednie wymogi tzw. klasy sprawności cieplnej. Są bardzo wydajne, a co najważniejsze, ograniczają do minimum emisję gazów i pyłów, które szkodzą naszemu zdrowiu i środowisku naturalnemu. Tego rodzaju urządzenia potrafią nawet pięciokrotnie zmniejszyć wydzielanie się pyłów, a aż pięćdziesięciokrotnie tlenku węgla. To nie tylko zdrowsze, bardziej ekologiczne rozwiązanie, ale także rozwiązanie bardziej oszczędne dla domowego budżetu - mówi dr Zbigniew Lewicki z firmy LEMITOR Ochrona Środowiska.

3. Zamień sól na… kawę!

Sól drogowa to wybawienie przed śliskimi chodnikami i jezdnią - niestety jest to związek chemiczny, którego użycie wiąże się również z szeregiem negatywnych konsekwencji. Sól drogowa szkodzi naszemu środowisku, zarówno roślinności, jak i zdrowiu zwierząt. Może to wpływać również na dobrostan zwierząt domowych stąd dobrze po zimowym spacerze przemyć zwierzęciu łapy, aby sól nie kumulowała się na powierzchni. Co więcej, gdy sól przedostaje się do gleby, powstaje zjawisko suszy fizjologicznej, przez co korzenie roślin mają utrudnioną możliwość pobierania wody z gruntu.

Warto stosować więc piasek lub… zużyte fusy z kawy! To świetne rozwiązanie, pozwalające na ponowne wykorzystanie tego produktu. Warto dodać, że kawowe fusy należą do odpadów biodegradowalnych, a więc stosowanie ich na śliskiej nawierzchni jest nie tylko sposobem na tzw. zero waste, ale jest też w pełni ekologiczne.

Co jeszcze można zrobić dla środowiska?

- Dotychczasowe doświadczenia poparte zgromadzonymi wynikami prowadzonego monitoringu jakości powietrza wskazują wyraźnie, że cały czas w warunkach krajowych problemem jest tzw. niska emisji. Za jej poziom odpowiadają w głównej mierze emisji z indywidualnych palenisk domowych. To najlepszy przykład na to, jak wiele zależy bezpośrednio od naszych indywidualnych decyzji. Decyzji, które rozpatrywane w oderwaniu od otoczenia wydawać mogą się mało istotne, a które w swojej masie skutkują realnymi konsekwencjami dla nasz wszystkich - twierdzi ekspert z firmy LEMITOR Ochrona Środowiska.

Jak widać, zimą także możesz stosować rozwiązania, które nie będą szkodziły zarówno naszemu zdrowiu, jak i środowisku naturalnemu. Warto sprawdzić, które z powyższych sposobów jesteś w stanie wdrożyć w przypadku swojego gospodarstwa domowego czy w obrębie firmy, którą prowadzisz. Dzięki tym kilku wskazówkom nie tylko przyczynisz się do ochrony planety, ale także zminimalizujesz koszty i będziesz stosował bardziej nowoczesne rozwiązania.

 


POWIĄZANE

W pierwszych 12 dniach czerwca wolumen załadunku zboża na ukraińskiej sieci kole...

Według wyników pierwszych czterech miesięcy 2024 roku Ukraina zaimportowała towa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę