aaa_TSW_2023
CTR_2023

455 mln euro pomocy z Funduszu Solidarności UE

5 października 2023
455 mln euro pomocy z Funduszu Solidarności UE
  • 33,9 mln euro dla Rumunii w związku ze szkodami spowodowanymi dotkliwą suszą w 2022 r.
  • Włochy otrzymają 20,9 mln euro na szkody spowodowane powodzią we wrześniu 2022 r. w regionie Marche
  • 400 mln euro dla Türkiye po dwóch poważnych trzęsieniach ziemi w lutym 2023 r.

W środę Parlament zatwierdził prawie 455 mln euro pomocy z Funduszu Solidarności UE w odpowiedzi na niedawne klęski żywiołowe w Rumunii, Włoszech i Türkiye.

Eurodeputowani wyrażają "najgłębszą solidarność ze wszystkimi ofiarami, ich rodzinami i wszystkimi osobami dotkniętymi klęskami żywiołowymi w Rumunii, Włoszech i Türkyie". Wskazują na "rosnącą liczbę poważnych i niszczycielskich klęsk żywiołowych w Europie" i podkreślają, że "z powodu zmian klimatycznych ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak te obserwowane w Rumunii i we Włoszech, powodujące sytuacje nadzwyczajne, będą się dalej nasilać i mnożyć". UE powinna zatem "zintensyfikować swoje wysiłki na rzecz przeciwdziałania zmianie klimatu zarówno w Unii, jak i na całym świecie".

Komisja Europejska zaproponowała wykorzystanie Funduszu Solidarności Unii Europejskiej (FSUE) do przyznania pomocy finansowej w wysokości 454 835 030 euro tym trzem krajom. Pomoc FSUE pokryje część kosztów działań nadzwyczajnych i naprawczych, takich jak naprawa uszkodzonej infrastruktury, zabezpieczenie infrastruktury prewencyjnej i ochrona dziedzictwa kulturowego, a także działania porządkowe. Zgodnie z zasadami funduszu działania w sytuacjach nadzwyczajnych i działania służące odbudowie mogą być finansowane z FSUE z mocą wsteczną od pierwszego dnia klęski żywiołowej.

Pakiet pomocowy został przyjęty 593 głosami za, przy 11 głosach przeciw i 22 wstrzymujących się.

Więcej informacji można znaleźć tutaj (wniosek Komisji) oraz w sprawozdaniu PE sporządzonym przez sprawozdawczynię Katalin Cseh (Renew, HU).

Rada zatwierdziła pomoc już 18 września.

Geneza

Fundusz Solidarności Unii Europejskiej (FSUE) został utworzony w celu reagowania na poważne klęski żywiołowe i wyrażania europejskiej solidarności z dotkniętymi klęskami regionami w Europie. Fundusz powstał w odpowiedzi na poważne powodzie w Europie Środkowej latem 2002 roku. Od tego czasu był używany do 107 klęsk żywiołowych obejmujących szereg różnych katastrof, w tym powodzie, pożary lasów, trzęsienia ziemi, burze i susze. Fundusz został również uruchomiony na 20 interwencji w odpowiedzi na sytuacje kryzysowe w dziedzinie zdrowia publicznego.

oprac, e-mk,ppr.pl na podst źródło:europa.eu


POWIĄZANE

Gigantyczne zainteresowanie opinii publicznej, społeczeństwa i mediów towarzyszy...

Komisja Europejska zaproponowała nowe przepisy mające na celu poprawę dobrostanu...

Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Tomasz Obszanski oraz Prezes Fundacj Wspier...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę