aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

7 głosów w PE grzebie nadzieje rolników

13 marca 2024
7 głosów w PE grzebie nadzieje rolników

Dyrektywa w sprawie emisji przemysłowych: 7 głosów podważa nadzieje europejskich rolników na sprawiedliwą decyzję Parlamentu Europejskiego

Jak pokazały wczoraj rano organizacje rolnicze będące członkami Copa i Cogeca przed Parlamentem Europejskim, posłowie do Parlamentu Europejskiego głosowali po raz ostatni nad kompromisem wynikającym z rozmów trójstronnych w sprawie dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych (IED). Chociaż decyzje podejmowane w ramach rozmów trójstronnych są zwykle powszechnie zatwierdzane, gdyby 7 posłów do Parlamentu Europejskiego zmieniło swój głos na poparcie ostatniej rundy poprawek, dyrektywa IED miałaby szansę w końcu stać się uzasadniona dla wszystkich modeli rolnictwa.

306 głosami za i 293 przeciw Parlament Europejski zdecydował się nie zmieniać tekstu wynikającego z kompromisu w ramach rozmów trójstronnych, wysyłając historyczny sygnał do tradycyjnych sektorów produkcyjnych w Europie. Copa i Cogeca dziękują 293 posłom do Parlamentu Europejskiego, którzy wspierali społeczność rolniczą. Dla Copa i Cogeca ostateczny wynik głosowania nad dyrektywą w sprawie emisji przemysłowych jest szczególnie rozczarowujący, ponieważ jego tekst jest niesprawiedliwy wobec tysięcy rodzinnych hodowli trzody chlewnej i drobiu.

W obliczu tej bezprecedensowej sytuacji i w obliczu zamieszania Komisja Europejska, głosem komisarza Virginijusa Sinkevičiusa, już formalnie zaangażowała się przed europejską sesją plenarną, że przegląd w 2026 r. będzie zmierzał w kierunku podziału dyrektywy na dwa różne instrumenty prawne, rolnictwo z jednej strony i przemysł z drugiej. Ponadto Komisja Europejska jest zaangażowana w ocenę nowego podejścia do produktów importowanych i szuka odpowiedniego finansowania w celu zapewnienia przejścia. Przepisy te należało od początku uwzględnić w tekście!

Piłka jest teraz po stronie Komisji Europejskiej i państw członkowskich, jeśli chodzi o bardziej zorganizowane wdrażanie i finansowanie przepisów.

Copa i Cogeca ubolewają nad sporami politycznymi pomiędzy różnymi grupami politycznymi, które miały miejsce na kilka tygodni przed wyborami. Konieczne byłoby większe wsparcie ze strony wszystkich partii politycznych. Copa i Cogeca wraz ze swoimi członkami pozostają zmobilizowane w związku z tym wnioskiem, którego dostosowania techniczne mogą jednak ograniczyć jego wpływ na nasze gospodarstwa.

***

Copa i Cogeca to zjednoczony głos rolników i spółdzielni rolniczych w UE. Razem zapewniamy, że rolnictwo UE będzie zrównoważone, innowacyjne i konkurencyjne, gwarantując jednocześnie bezpieczeństwo żywnościowe 500 milionom ludzi w całej Europie. >>> Więcej informacji na www.copa-cogeca.eu

oprac, e-red ppr.pl


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę