aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

70 lat Parlamentu Europejskiego

25 listopada 2022
70 lat Parlamentu Europejskiego

Podczas ceremonii w sali plenarnej w Strasburgu posłowie upamiętnili utworzenie, w 1952 roku, Wspólnego Zgromadzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, prekursora PE.

Przewodnicząca PE Roberta Metsola otworzyła uroczystość i podkreśliła, że w ciągu 70 lat od pierwszego spotkania Wspólnego Zgromadzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (EWWiS) w 1952 r. „Zgromadzenie urosło w siłę”. „Parlament Europejski stał się jedynym bezpośrednio wybieranym, wielojęzycznym, wielopartyjnym ponadnarodowym parlamentem na świecie. Europejska opinia publiczna wypowiada się poprzez 705 posłów do Parlamentu, wybieranych w wyborach bezpośrednich (...). Dziś bardziej niż kiedykolwiek – ta Izba opowiada się za demokratycznym głosem obywateli i demokratycznymi wartościami europejskimi”.

Po jej przemówieniu wystąpili premierzy trzech krajów, w których znajdują się siedziby Parlamentu.

Premier Belgii Alexander de Croo powiedział, że „dzisiejszy europejski projekt polityczny jest napędzany głównie przez wizjonerskich obywateli, mieszkańców Europy”, którzy domagają się reakcji UE na kryzysy, takie jak migracja, COVID-19, czy kryzys energetyczny. Powiedział, że PE jest „jednym z najpotężniejszych prawodawców na świecie. Dziś Europejczycy mogą być dumni z drogi, którą wspólnie przebyliśmy...Parlament Europejski reprezentuje katharsis po długiej historii przemocy między krajami europejskimi, reprezentuje to, co najlepsze w nas, Europejczykach”.

Premier Luksemburga Xavier Bettel powiedział: „Siedem lat po II wojnie światowej postanowiono stworzyć coś razem. W tamtych czasach ludzie nie mieli prawa żyć, ponieważ byli inni; dziś żyjemy na terytorium, na którym obywatele są wolni... Sam nie miałbym prawa do wolności podczas drugiej wojny światowej: jestem liberałem, mam żydowskie pochodzenie i jestem w związku małżeńskim z mężczyzną. I oto jestem dzisiaj szefem rządu. To jest projekt europejski. Możemy być inni, ale właśnie w tym tkwi nasze bogactwo: w tej różnorodności”.

Premier Francji Élisabeth Borne podkreśliła rolę Francji w budowaniu Unii Europejskiej oraz symboliczne znaczenie Strasburga jako jednego z jej oficjalnych miejsc pracy. Dodatkowo podkreśliła zaangażowanie Francji we wspólną europejską przyszłość: „Strasburg to idea Europy – Europy, która ma swoją przeszłość, ale ma też wspólną przyszłość” – powiedziała. „I nie wolno nam tracić z oczu tego, czym jest Europa, skąd się wzięła i dokąd zmierza”.


Wystąpienia grup politycznych

Zabierając głos po premierach, większość przywódców siedmiu grup politycznych podkreśliła, że Europa ma przyszłość tylko wtedy, gdy będzie demokratyczna i jak ważne jest nadanie Parlamentowi Europejskiemu pełnych praw ustawodawczych z korzyścią dla obywateli, których obywatelstwo europejskie wzmacnia obywatelstwo narodowe. Pierwotnym założeniem Parlamentu było stworzenie instytucji politycznej otwartej na każdy kraj, a nie mu przeciwnej. Mówili, że powinniśmy nadal reprezentować to założenie i dostosowywać je do czasów, w których teraz żyjemy. O wyzwaniach stojących przed Europą mówili prelegenci, którzy stwierdzili, że warto na nowo odkryć ducha roku 1952, który doprowadził do powstania tej instytucji. Wyrażono również poglądy krytyczne i antyeuropejskie. Ale, jak powiedziała przewodnicząca Metsola, to tylko dowodzi, że w Parlamencie istnieje pluralizm, różnorodność i demokracja.

Uroczystość zakończyła się wykonaniem Ody do radości Beethovena

 

***

10 września 2022 r. przypada 70. rocznica pierwszego posiedzenia Wspólnego Zgromadzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (EWWiS). Zwołane w 1952 roku, składało się z 78 mianowanych parlamentarzystów z parlamentów krajowych każdego z państw członkowskich. W 1958 roku, po utworzeniu Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, Wspólne Zgromadzenie EWWiS zostało powiększone i przemianowane na "Europejskie Zgromadzenie Parlamentarne". W 1962 roku przyjęło ono nazwę "Parlament Europejski".

oprac ppr.pl (e-mk) na podst. źródło i foto: europarl.europa.eu


POWIĄZANE

Kazachstan Temir Zholy (KTZ), narodowa spółka kolejowa Kazachstanu, zauważył nie...

W 2023 roku Polska, będąc drugim co do wielkości eksporterem mięsa wołowego w Un...

Od 2016 roku w Polsce rośnie saldo migracji na pobyt stały. Coraz mniej osób emi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę