aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

A.Duda- Polska sama nie rozwiąże kwestii zbożowej z Ukrainą

16 kwietnia 2024
A.Duda- Polska sama nie rozwiąże kwestii zbożowej z Ukrainą

fot. Przrzemysław Keler/KPRP

Polska nie będzie w stanie samodzielnie rozwiązać „kwestii zbożowej” z Ukrainą, gdyż należy to zrobić na szczeblu politycznym w ramach Unii Europejskiej. Opinię tę wyraził w rozmowie z LRT prezydent RP Andrzej Duda.

„Ponieważ jest to rzeczywiście bardzo poważny problem i będzie problemem w przyszłości. Chciałbym podkreślić, że to Bruksela podjęła decyzję o zniesieniu ograniczeń w imporcie żywności z Ukrainy do UE. Ma to niestety konsekwencje poza Ukrainą, w szczególności w Polsce” – przypomniał.

Jednocześnie A. Duda dodał, że w kontekście przyszłego przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej konieczne jest rozwiązanie w szczególności kwestii ukraińskiego eksportu produktów rolnych, która w istocie „jest kwestią polityczną i dotyczy oczywiście zwykłych ludzi, zwykłych rolników”.

„Trzeba to rozwiązać, ale Polska sama tego problemu nie rozwiąże, bo gdybyśmy próbowali ograniczyć napływ ukraińskich produktów do Unii Europejskiej, naruszylibyśmy zasady wspólnotowe. Dlatego Bruksela musi znaleźć warunki, które uchronią także kraje członkowskie przed sytuacją, w której się dziś znajdujemy. Ten problem trzeba rozwiązać na poziomie politycznym” – podsumował prezydent.

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

Przedstawiciele branży mleczarskiej będą mogli zaprezentować swoje produkty na t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę