Afrykańskie drobiarstwo w „tarapatach”

29 czerwca 2022
Afrykańskie drobiarstwo w „tarapatach”

Przemysł drobiarski w Ghanie znajduje się w dramatycznej sytuacji. Już ponad połowa ferm w tym kraju wstrzymała produkcję, a dalsze perspektywy nie są wcale optymistyczne. Okazuje się, że ambitne plany lokalnej branży dążące do zwiększenia samowystarczalności w produkcji drobiu, wspierane przez politykę protekcjonistyczną rządu oraz dotowanie miejscowej produkcji, nie wytrzymały presji związanej z deficytem i cenami surowców paszowych, czyli z problemami z którymi mierzy się całe światowe drobiarstwo. Dodatkowo, sektor drobiu w Ghanie został dotknięty epizoocją grypy ptaków.

- Wydarzenia, które mają miejsce w Ghanie nie pozostają bez znaczenia dla kluczowych uczestników międzynarodowego handlu drobiem, w tym dla polskich eksporterów, ponieważ kraj ten, aby zaspokoić popyt wewnętrzny musi w dużych ilościach importować mięso drobiowe – uważa Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz. W 2021 roku import drobiu do Ghany oszacowano na 350,0 tys. ton rocznie. Według prognoz w 2022 roku kraj afrykański może zaimportować blisko 400,0 tys. ton mięsa drobiowego od zagranicznych dostawców, czyli o prawie 15,0 proc. więcej w porównaniu rok do roku.

Gawrońska zwraca uwagę, że jednym z największych eksporterów mięsa drobiu do Ghany jest Polska. Ghana to czternasty – pod względem uzyskiwanych przychodów z eksportu - największy importer drobiu z naszego kraju oraz szósty w rankingu pod względem ilości wysyłanego drobiu. Po marcu 2022 roku sprzedaż eksportowa z Polski do Ghany wyniosła ilościowo 14,4 tys. ton, a przychody ze sprzedaży osiągnęły wartość 14,3 mln euro.

Ghana jest obecnie największym rynkiem zbytu dla unijnego mięsa drobiowego spośród tak zwanych państw trzecich. Z monitoringu prowadzonego przez KIPDiP wynika, że w pierwszym kwartale 2022 roku unijny wywóz drobiu z Unii Europejskiej na rynek Ghany wyniósł 41,7 tys. ton.

Dopiero na dalszych miejscach w rankingu największych odbiorców unijnego drobiu – ale ze znacznie niższym poziomem wolumenu przywozu - znalazły się państwa trzecie: Ukraina (26,8 tys. ton) oraz Kuba (18,3 tys. ton). Spore ilości drobiu sprowadziły także inne kraje afrykańskie, jak Benin (16,6 tys. ton) czy Kongo (15,9 tys. ton). Unijny wywóz ogółem w okresie styczeń – marzec 2022 roku wyniósł blisko 297,0 tys. ton (dane z wyłączeniem UK).

 

źródło: KIPDiP


POWIĄZANE

Letnie warzywa dyniowate, czyli ciekawe pomysły na ogórki, kabaczki, cukinię.Naj...

Jak hakerów powstrzymać? Boom na kryptowaluty nie umknął uwadze hakerów. Spektak...

Doskonalenie zawodowe przez całe życie wydaje się być dziś jedynym kierunkiem dl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę