dnikukurydzy_210818

Akt oskarżenia w sprawie zatrucia Warty w 2015 roku

10 maja 2018
Akt oskarżenia w sprawie zatrucia Warty w 2015 roku

Osiem lat więzienia grozi Piotrowi M., oskarżonemu w sprawie o zatrucie Warty w Poznaniu w październiku 2015 roku. Wskutek wpuszczenia do rzeki trującej substancji zginęły tony ryb.

Postępowanie w tej sprawie zakończyła poznańska prokuratura okręgowa. Według śledczych, trucizna została umyślnie wlana do kolektora ściekowego na terenie jednego z poznańskich przedsiębiorstw. Koszt zatrucia Warty oszacowano na ponad 1,2 mln zł.

Jak poinformowała w środę PAP rzeczniczka prokuratury Magdalena Mazur-Prus, w toku śledztwa ustalono, na terenie jakiej firmy i przez kogo zarządzanej doszło do zatrucia Warty. Nie zdołano jednak ustalić z całą pewnością, komu zlecono zrzucenie odpadów.

Mazur-Prus podała, że oskarżony jest udziałowcem "wykonującym faktycznie czynności zarządcze" w spółce, która miała się dopuścić zatrucia rzeki.

Śledczy zarzucili Piotrowi M., że polecił składować w magazynach wbrew przepisom odpady zawierające substancje toksyczne. Następnie polecił usunięcie tych substancji poprzez ich wylanie do studzienki ściekowej, połączonej kolektorem ściekowym z Wartą, "co spowodowało istotne obniżenie jakości wody i zniszczenie w świecie roślinnym i zwierzęcym ekosystemu rzeki Warty w znacznych rozmiarach".

Do zdarzenia doszło 24 października 2015 roku. Według szacunków, na około 70 km Warty zatruło się około 20 ton ryb. W mięśniach śniętych ryb stwierdzono wysokie stężenie transflutryny - środka insektobójczego.

"Przeprowadzone w toku śledztwa czynności wykazały, że trujące substancje zostały wprowadzone do rzeki Warty przez ustaloną spółkę w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej. Ustalono związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy działalnością spółki a zatruciem rzeki. Działanie spółki biegli określili jako bezprecedensowe barbarzyństwo ekologiczne i cywilizacyjne" – podała Mazur-Prus.

Rzeczniczka dodała, że Piotr M. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa i skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień.

 

Rafał Pogrzebny (PAP)


POWIĄZANE

Mniejsze obciążenia podatkowe dla rolników tworzących spółdzielnie zapewni ustaw...

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że wkrótce wypłaci z Funduszu Solid...

„Polska bez smogu” to temat panelu dyskusyjnego podczas 8. Europejskiego Kongres...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę