Adama_Spyrale_1-31.05.21

Aktualna sytuacja w kraju i za Odrą wg Pomorsko-Kujawskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej w Bydgoszczy

22 czerwca 2021
Aktualna sytuacja w kraju i za Odrą wg Pomorsko-Kujawskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej w Bydgoszczy

Po ubiegłotygodniowej sesji dużej giełdy w Niemczech oraz obniżkach cen na polskim rynku, wszyscy mieli nadzieję na poprawę sytuacji. Niestety niemieckie ceny uległy zmianie i odnotowały 9 centowy spadek. W Polsce również nastąpił spadek notowań. Obecnie uzyskanie 6,60 – 6,70 zł za kg w klasie E jest najwyższą możliwą stawką, ale i ona nie zapewnia opłacalności.

Nieustająca zła sytuacja dotyka coraz większej liczby rolników, zwłaszcza tych, którzy zainwestowali w tucz otwarty. Warto zauważyć, że w ciągu niecałych 2 dekad z wiodącego producenta wieprzowiny w Europie, staliśmy się jego importerem, a produkcja w dużej mierze oparta jest na zakupionym z Danii warchlaku. Aspekt ten jest niekorzystny zarówno dla rolnictwa w Polsce ogólnie, jak i dla samych producentów żywca wieprzowego.

Przyczyną kolejnych spadków jest uzależnienie polskich cenników od sytuacji rynkowej w Niemczech, które dalej pozostają w czołówce producentów świń w Europie. W wyniku zawirowań w umowach handlowych niemieckiej wieprzowiny z Państwem Środka, nastąpił spadek eksportu o 2%, a ponadto głównym odbiorcą mięsa z Niemiec stała się Polska. Z kolei sytuacja w Danii, Hiszpanii, jak i Holandii ma się dobrze. Handel tych państw z Chinami odnotowuje nowe rekordowe ceny w skupach, a luka na swoich rynkach uzupełniana jest tańszym mięsem z pozostałych krajów UE.

Aktualnie zakłady nie mogą na tę chwilę przesadzać z niskimi cenami, gdyż może dojść do kolejnego załamania rynku tuczu otwartego, co doprowadzi do deficytu świń w najbardziej kluczowym momencie – na okres przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Niewykluczone, że kolejni producenci odstraszeni niskimi cenami przejdą tucz nakładczy, a zatem grozi nam przejęcie rynku przez duże koncerny, które będą ustalać umowy na własnych warunkach.

 

polsus.pl / Bartosz Czarniak


POWIĄZANE

Europejski Plan Działania dla Rolnictwa Ekologicznego z 25 marca 2021 zwiastuje ...

W dniu 22 lipca 2021 r., Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazał uwagi do ...

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, działając na podstawie § 13e ust. 10  rozporzą...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę