Adama_Spyrale_1-31.05.21

Akademia Indyka wsparciem dla hodowców indyków

25 listopada 2014
Wsparcie polskich hodowli indyków, nieustanna poprawa wyników ekonomicznych chowu oraz promocja dobrych praktyk hodowlanych to cele Akademii Indyka. Prestiżowy projekt, dedykowany hodowcom indyków, wystartował 18 listopada w Sulęcinie.
Akademia Indyka to unikatowy cykl 6 bezpłatnych spotkań, odbywających się kwartalnie do 2016 r. w Sulęcinie i w Iławie. Każde spotkanie poświęcone będzie innemu zagadnieniu i innym problemom hodowców. Prelegenci spotkań, czyli eksperci branży indyczej, odpowiedzą na najbardziej nurtujące pytania hodowców, związane m.in. z zootechnicznymi aspektami produkcji, hodowlą bez antybiotyków, dobrostanem indyków i najnowszymi trendami chowu. Specjaliści udzielą także uczestnikom wskazówek praktycznych, efektywnie wpływających na produkcję.

       
       


Pierwsze spotkanie zgromadziło kilkudziesięciu hodowców indyków, lekarzy weterynarii i przedstawicieli środowisk akademickich, chcących poznać rozwiązania trudności, pojawiających się w indycznikach. Po inauguracyjnej prezentacji Michała Szafryny (De Heus), przedstawiającej ideę Akademii Indyka, uczestnicy wysłuchali wykładów specjalistów z dziedziny zootechniki na fermach indyczych. Dr Carlo Norci. Antony Guillaume oraz Richard Hutchinson opowiadali o czynnikach mogących poprawić dobrostan ptaków oraz wpłynąć na wynik ekonomiczny fermy. Jednym z omawianych tematów była jakość ściółki.

Dobra jakość ściółki to jeden z warunków prawidłowego chowu, który wpływa na wydajność produkcji. Jakie jeszcze czynniki oddziałują na poprawę sukcesu finansowego hodowli?

„Indyki to ptaki trudne w hodowli, bardzo delikatne, dlatego wymagają szczególnej opieki zootechnicznej. Należy zwrócić uwagę m.in. na szeroko pojęty dobrostan zwierząt, np. na właściwą obsadę, czyli ilość ptaków przypadających na 1m2 indycznika. Zapewnienie odpowiedniej przestrzeni oraz właściwa kontrola jakości ściółki, na której bytują indyki, mają ogromny wpływ na zdrowotność ptaków i właściwe przyrosty masy ciała.” - podsumował Michał Szafryna, kierownik produktu ds. drobiu De Heus.
Prelegenci omawiali również kwestię dobrze zbilansowanej, opartej na właściwych surowcach diecie, a także o odpowiedniej jakości wodzie pitnej, czy też stałej i kontrolowanej wymianie powietrza w budynku inwentarskim.
„Pamiętajmy, iż człowiek przeżyje bez pożywienia kilka tygodni, bez picia kilka dnia, natomiast bez powietrza tylko kilka minut. Ze zwierzętami jest dokładnie tak samo. Istotne znaczenie ma również zapobieganie i eliminowanie chorób na tle wirusowym i bakteryjnym, które często pojawiają się u indyków i znacząco ograniczają wydajność produkcji.” – dodaje Szafryna.
Akademia Indyka powstała z inicjatywy firmy De Heus przy współpracy z autorytetami w zakresie chowu i hodowli indyka z całego świata, z frimami: Aviagen, Grelavi, Evonik, Huvepharma, Biomin. Połączenie wiedzy i doświadczenia ekspertów stanowi niepowtarzalną możliwość poszerzenia swoich kompetencji i umiejętności, przekładających się na poprawę wydajności hodowli.

Organizatorzy:
Aviagen Turkeys jest wiodącym na świecie dostawcą indyczych stad zarodowych, promującym światowe marki B.U.T. i Nicholas.
Grelavi prowadzi profesjonalną działalność gospodarczą w zakresie produkcji i sprzedaży jednodniowych piskląt indyczych oraz indyczych jaj wylęgowych. Stanowi część holdingu Hendrix Genetics.
De Heus to międzynarodowa firma o wiodącej pozycji w przemyśle paszowym. Od momentu założenia De Heus rozwinął się z firmy lokalnej do firmy działającej w ponad 50 krajach na całym świecie.
Evonik jest jedną z czołowych na świecie firm w branży chemicznej. Specjalizuje się w żywieniu aminokwasowym zwierząt.
Huvepharma jest kluczowym producentem kokcydiostatyków, enzymów paszowych, a także leków weterynaryjnych, które zapewniają właściwy status zdrowotny zwierząt

Biomin - pionier na rynku naturalnego żywienia zwierząt. To specjaliści z zakresu dezaktywacji mykotoksyn i naturalnych stymulatorów wzrostu

POWIĄZANE

Europejski Plan Działania dla Rolnictwa Ekologicznego z 25 marca 2021 zwiastuje ...

W dniu 22 lipca 2021 r., Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazał uwagi do ...

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, działając na podstawie § 13e ust. 10  rozporzą...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę