Green_Gas_2026_900

Ale pas!

5 stycznia 2016
Teraz przenieśmy się na wieś. Hodowcy choć zaciskają pasa, to jednak wciąż zastanawiają się nad powiedzeniem: pas! Bo likwidacja stada to w tej sytuacji chyba najłatwiejsze rozwiązanie. Najłatwiejsze, ale czy najlepsze?

Czasy, kiedy chów świń gwarantował zysk, odeszły w niepamięć. Teraz, gdy koszty hodowli rosną, pasze drożeją, a ceny tuczników drastycznie spadają - to walka o przetrwanie z góry skazana na przegraną – podkreśla wieloletni producent trzody, Kazimierz Jędrasik ze Ściborza.

Kazimierz Jędrasik - Ściborze
Ceny w skupach są za niskie, to są chwyty poniżej pasa.

A sytuacja, kiedy koszty hodowli przewyższają dochody gospodarzy nie wróży nic dobrego - to pewne. Bycie konkurencyjnym na europejskim rynku w tym wypadku jest prawdziwym wyzwaniem.

Mirosław Iwiński - Rojewo
Soja i energia drożeją, a ceny świń spadają i końca nie widać.

Widać za to, że wielu rolników traci już nie tylko pieniądze, ale także cierpliwość. Drastyczny spadek cen żywca wieprzowego doprowadził wiele gospodarstw na skraj bankructwa.

Z możliwością rezygnacji z hodowli liczą się nawet najwięksi producenci trzody, między innymi z Kujaw i Pomorza.

Antoni Kuś - Rojewo
Świński dołek dobije rolników cenowo, a zakłady sprowadzają podroby zagraniczne, bo są tańsze.

W kieszeniach polskich producentów trzody chlewnej nie przybywa, a ceny wędlin w handlu wcale nie maleją. Tymczasem ceny prosiąt w Polsce należą do najniższych w całej Unii Europejskiej.


POWIĄZANE

Opony przemysłowe mają bezpośredni wpływ na sposób pracy maszyn roboczych, ich s...

Green Gas Poland 2026! Zarejestruj już dziś!

Sadzonki truskawek Frigo zmieniły sposób planowania uprawy. Dają elastyczność, p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę