Adama_Spyrale_1-31.05.21

Benzyna już po 6 zł

9 listopada 2011
Niemożliwe stało się możliwe. Benzyna jest już po 6 złotych! Na razie tylko na najdroższych stacjach i tylko ta wysokooktanowa. Ale ceny 95-tki, a także oleju napędowego, praktycznie codziennie pną się do góry i już sięgają 5,50 złotych

Eksperci ostrzegają, że to nie koniec podwyżek paliw. Co gorsza, od nowego roku zdrożeje też prąd, ogrzewania, papierosy, żywność i ubrania. Tak wysokie ceny paliw już w sierpniu wieszczyła Halina Pupacz, prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych. – Choć to poziomy niewyobrażalne, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że za kilkadziesiąt dni staną się całkowicie realne – mówiła, jako winnych takiej sytuacji wskazując wahania cen ropy na światowych rynkach, niestabilne ceny walut, a także wysokie podatki, które w Polsce stanowią połowę ceny litra paliw. – 6 złotych za litr benzyny to będzie szaleństwo – wieszczył Andrzej Szczęśniak, analityk rynku paliw. I szaleństwa się doczekaliśmy. Za najlepszą benzynę na stacjach np. w Krakowie i podwarszawskich Markach wczoraj kierowcy musieli płacić 5,99 zł. W Poznaniu nawet 6,14 zł!

I pomyśleć, że gdy na początku roku cena zwykłej benzyny przekroczyła 5 złotych, eksperci mówili o trzęsieniu ziemi. Dziś to prawdziwe tsunami, bo średnie ceny benzyny 95 i diesla zbliżyły się do 5,50 zł. – Tylko w październiku litr benzyny zdrożał średnio o 15 groszy, a oleju napędowego aż o 24 grosze na litrze – podliczyła firma doradcza BM Reflex. Niestety, wraz z podwyżką cen paliw w pakiecie dostajemy wzrost cen w sklepach, bo każdy towar trzeba przecież przywieźć. Właściciele diesli mogą się zacząć martwić podwójnie, bo już rekordowo wysokie ceny oleju napędowego dodatkowo wywinduje od stycznia 2012 roku wyższa stawka podatku akcyzowego – i to nawet o kolejne 20 gr. Spać spokojnie nie mogą także palacze – resort finansów już zapowiedział podwyżkę cen papierosów, ani świeżo upieczeni rodzice – wzrost podatku VAT na ubranka dla dzieci wymusiła Unia Europejska. Wszystkich zaś dotkną wyższe koszty energii – cena oleju opałowego zwariowała, a szykują się też kolejne podwyżki gazu i prądu. No i jak tu żyć?

Oto co zdrożeje:

Węgiel – 20 procent
Holdingi węglowe, które skupiają kopalnie, chcą podwyższyć ceny i poprawić swoje wyniki finansowe, zapominając, że czarnym złotem zasilane są ciepłownie, które w miastach ogrzewają aż 80 procent polskich mieszkań Drewno opałowe – 20 procent Kominek to w tej chwili najtańszy sposób ogrzania domu, więc coraz więcej osób chce z niego skorzystać, ale taki trend momentalnie podnosi ceny drewna. A jego ilość jest ograniczona – zanim trafi do ognia powinno schnąć dwa lata.

Ubranka dla dzieci – 15 procent
Wzrost podatku VAT z 8 na 23 proc. na dziecięce ubranka w końcu wymusiła na Polsce Unia Europejska. Nowe stawki miały obowiązywać już od 1 lipca, ale Sejm zdołał opóźnić plany ministerstwa finansów o pół roku.

Leki (np.: przeciwzakrzepowe) – 13 procent Od stycznia 2012 roku nie kupimy już w aptece leków „za grosz”. Preparaty refundowane będą kosztowały tyle samo w każdej aptece, a ich cenę ustali ministerstwo zdrowia po negocjacjach z producentami.

Papierosy – 8 procent
Taka podwyżka będzie konsekwencją wzrostu podatku akcyzowego, którego domagała się Unia, oraz wzrostu ogólnych kosztów produkcji. Sęk w tym, że resort finansów nie musi podnosić cen już od stycznia 2012 roku – ma na to czas do 2017 roku.

Abonament RTV – 7 procent
Dziś miesięczny abonament za posiadanie w domu telewizora i radia wynosi 17,15 zł. Od stycznia 2012 roku będzie to już 18,50 zł. Za sam odbiornik radiowy obecnie płacimy miesięcznie 5,35 zł, ale w przyszłym roku ta opłata ta wzrośnie o 15 gr do 5,50 zł miesięcznie.

Sprzęt RTV – 5 procent
To minimum, czego się można spodziewać po cenach sprzętu w 2012 roku. Taką podwyżkę zapowiadają hurtownie, które tylko czekają, aż w sklepach skończą się tegoroczne zapasy.POWIĄZANE

Nie tylko banki oferują bezpieczne pożyczki na jasnych zasadach. Coraz więcej fi...

Oddałbyś wszystko za pozbycie się nieznośnych objawów syndromu dnia poprzedniego...

Na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych w dniu 28 maja br. w godz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę